In het stroomgat noordelijk van de Beciuspol- der waren eerst de zinkstukken met keien ver zwaard en vervolgens met zand opgespoten. Op 18 maart 1953 werd dit gat gedicht. Het eerste zinkstuk liet men onder toeziend oog van ir. Van Bende-gom van Rijkswaterstaat op dinsdag 24 februari afzinken, één dag later van wege tekort aan basaltblokken; woensdag, donderdag en vrijdag werden de andere drie zinkstukken verzonken. Daarna werd het stroom gat door Hillen Roosen in tien da gen vloeddicht opgezonken tot even boven G.L.W. (gemiddelde laag waterstand). Tijdens deze werkzaam heden bracht H.M. Koningin Juliana op 17 maart een bezoek aan Nieuw- Vossemeer dat zich vooral toespitste op de getroffen inwoners van de ge meente maar waar toch nog een praatje afkon met onze Ben Hofste de. Op 18 maart werd het stroomgat in de zeedijk door een zandzakkendam afgesloten. Het stroomgat in de zeedijk van de Eendrachtspolder bevond zich naast de molen Assumburg van de familie Ooms en werd ook het Molengat ge noemd. Op de plek van het Molen gat stond het huisje van de molenaar Ooms die met zijn vrouw en drie kin deren en de vrouw en dochter van Pietje Kooien tijdens de rampnacht in de golven verdween. Schipper Jap- je Berkhey, de knecht van de exploi tant van het overzetveer tussen Oud en Nieuw-Vossemeer, verrichtte won deren van dapperheid en was met zijn boot flink opgewassen tegen al Foto van de Marine Luchtvaartdienst Valkenburg met op de voorgrond de veerdarn en de molen /Is- sumburg. Achter de molen is het stroomgat te zien in de dijk van de Eendrachtspolder, het z-g. Mo lengat, waarin het huisje van molenaar Ooms ten onder ging. Het gat werd op 2 april 1953 gedicht. geslagen, resp. lang 350-, 16-, 15-, 100- en 90 meter. Ter plaatse van de dijkbressen en zware beschadigingen werden noodkeringen van zandzak ken aangebracht tot een hoogte van 3,5 meter N.A.P. Na de dichting van dit natuurgeweld. Hij zorgde voor vervoer van onze mensen over het water en schuwde het niet om de stro mingen van de stroomgaten in alle richtingen te passeren. Het Molengat werd na het aanbrengen van de bodembezinking tegen uitschuring op- gezonken tot 1 meter beneden G.L.W., waar na opstortingen met steen tot G.L.W. plaats had. De steenstortin gen gebeurden met de hand, vrijwel ontilbare basaltblokken werden door mannen uit Os- sendrecht overboord gegooid vanaf de steenschepen. Over de aldus ge vormde drempel werd een dam van stenen en zandzakken aangelegd, welke op 2 april werd gesloten. De dam werd op een zodanige breedte aangelegd dat deze met be hulp van vrachtauto's kon worden uitgebouwd. Behalve het stroomgat bevonden zich in de hoofdwaterke ring van de Herenpolder vier dijk bressen op bermhoogte, resp. lang 100-, 30-, 10- en 70 meter, alsmede talrijke lichte beschadigingen. Ten zuiden van het stroomgat in de hoofdwaterkering van de Een drachtspolder waren vijf dijkbressen Het Molengat bij molen Assumburg met op de voorgrond een dragline van Hillen Roosen. Op 2 april 1953 werd het Molengat met man en macht gedicht. 8

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2003 | | pagina 5