Uit het rapportenboek van Ouwerkerk In de gemeente Ouwerkerk op het eiland Schouwen-Duiveland kon de politiedienst pas een maand na de ramp worden hervat. Daar arriveerde op vrijdag 6 maart 1953 per stormboot de wachtmeester J.M. van Zaal. Hij richtte een voorlopig postbureau iri in de secretarie van Ouwerkerk. Zo blijkt uit een handgeschreven rapportenboek (dik schrift met kartonnen kaft), waar hij zijn werkzaamheden op die dag in begon te noteren. Naast het eerst eens grondig schoonmaken van het .postbureau, waar anderhalve meter water in had gestaan, bestonden de werkzaamheden uit het veilig stellen van gevonden voorwerpen, zoals sleutels, geld, aller lei goederen en zelfs postzakken. Uiteraard ook toezicht in het drooggevallen gedeelte van Ouwerkerk en patrouilles per boot door de ondergelopen polders in de buurt van Ouwerkerk. Een moeilijke klus was het zoeken naar en het bergen van slachtoffers van de ramp. Wachtmeester Van Zaal werd er vrijwel dagelijks mee geconfronteerd. Al dan niet in samenwerking met de lijkenbergingsdienst, bestaande uit politieambtenaren en burgers, wer den de stoffelijke overschotten geborgen. Een paar citaten uit het rapportenboek: 'Dagrapport van dinsdag 10 maart 1953. 12.00 uur: Wmr. J.M. van Zaal, terugkerende van patrouille per boot, deelt mede, dat door hem het lijk van een vrouw is gevonden aan de Rampertsedijk te Ouwerkerk, 200 meter ten noorden van Oudesluis. Dit stoffelijk over schot is aldaar kennelijk aangespoeld en naar de stroming te oordelen zeer waarschijnlijk vanuit de richting Nieuwerkerk aan komen drijven. De plaats waar het lijk werd gevonden is door Van Zaal met een stok waaraan een geimproviseerde vlag, afgebakend teneinde het gemakkelijk terug te kunnen vinden. Zie ook het volgende bericht. 1 6.00 uur: Wmr. Van Zaal keert terug van middagdienst. Te omstreeks 13.00 uur hedenmiddag, arri veerde de wmr. der rijkspol. A. Lotens, van de staf te Zierikzee, te Ouwerkerk, vergezeld van vier manschappen van de lijkenbergingsdienst voor de gemeenten Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Wmr. Van Zaal is met hen in de stormboot meegevaren naar de plaats waar in de afgelopen dagen lijken werden aangetroffen, (zie bladzijde 9, bericht 13.30 uur en bladzijde 12, bericht 12.00 uur) Deze lijken konden in de loop van de middag worden geborgen. Tevens is door de manschappen van genoemde lijkenbergingsdienst het lijk geborgen hetwelk in de oude school te Ouwerkerk was gelegd.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2003 | | pagina 12