Frans van der Hart kreeg het boek "WAAR VRIJHEID EEUWEN STOND" door K. Norel op dinsdag 20 januari 1953 voor zijn tiende verjaardag cadeau van zijn ouders. In de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 ontstonden er omstreeks half vier in de zeedijk van Kruiningen vijf bressen, waardoor het water de polder in stortte waardoor de dorpen Kruiningen, Waarde en Rilland-Bath onder water kwamen te staan. Hansweert-Oost lag, evenals de buurtschappen Gawege en Oostdijk, ook in de Kruiningse polder, zodat ook daar het water de huizen binnenstroomde. De vader van Frans, Kees van der Hart, had in die nacht dienst als sluiswachter en hoorde al snel dat de dijk was doorgebroken, zodat hij onmiddellijk naar huis ging en zijn vrouw en twee zoons (Frans 10 jaar oud en Henk 7 jaar oud) wekte, met de opdracht om zoveel mogelijk spullen naar de bovenverdieping te brengen. Vader Kees bracht zelf allerlei spullen naar boven, maar toen het water al naar binnen kwam en al op de onderste traptrede stond, ging hij toch nog iets uit de woonkamer halen. Tot zijn grote schrik zag hij dat de huiskamerdeur langzaam, maar zeker dicht ging. Net op tijd kon hij zijn voet nog tussen de deur en de deurpost zetten, waardoor hij ternauwernood voorkwam dat hij door het water in zijn eigen woonkamer zou worden opgesloten en zo door verdrinking om het leven zou komen. Zijn tante, Helena van der Hart en haar schoondochter Pieternella van der Hart-Braam zijn wel om het leven gekomen. Met gevaar voor eigen leven heeft vader Kees dus ook het boek "WAAR VRIJHEID EEUWEN STOND" uit de watervloed gered. Een oom van Frans, Chris Nieuwenhuize, wonende te Biezelinge, vernam 's zondagsmorgens vroeg dat de dijk bij Kruiningen was doorgebroken en besloot met zijn auto te gaan zien hoe de zaak er voor stond en hoe het was met Mina en Kees van der Hart en hun kinderen. Juist toen hij op de dijk de auto had geparkeerd en over de oprit naar de dijk naar beneden liep zag hij nog net hoe moeder Mina vanuit het raam van de bovenverdieping in een roeiboot werd geholpen.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2001 | | pagina 1