TV DEZE WEEK 'Manna, waarom huil j „Ik hoor nog het bulderen van de stormwind, het slaan van het water over de dijk, het roepen en schreeuwen van mensen en kinderen en het loeien van de sirene," vertelt Lourens Visser uit Stellendam. Hij was comman dant van de brandweer. De burgemeester was er niet, maar Lourens aarzelde geen moment om de leiding op zich te nemen. Hij liet de sirene gaan, stuurde een vrachtwagen op pad om mensen uit hun huizen en van boerderijen in de buitenpolders te halen en een andere a met zandzakken om het water te keren. Ook gaf hij opdracht om de bewoners van een laaggelegen pol- Deze week is het veertig jaar gele den dat de verschrikkelijke waters noodramp plaatsvond. Er kwamen 1835 mensen door om het leven. In de tv-documentaire 'De Ramp' die de EO deze week uitzendt, staan met name de eerste uren van de Ramp centraal. Aan de hand van interviews met betrokkenen worden die eerste uren gereconstrueerd. Deze beelden zijn uniek, omdat er alleen filmmateriaal bestaat van enkele dagen na de watersnood ramp. Regisseur Fritz de With heeft alles in het werk gesteld om een zo duidelijk en waarheidsgetrouw mogelijk beeld te scheppen van wat de watersnoodramp heeft bete kend. Daarvoor werd er bij Werken dam een huis buiten de dijk ge bouwd dat bij vloed tot het dak in het water stond. Een van de mensen die aan het woord komen, is Lourens Visser uit Stellendam. Hij heeft een akker bouwbedrijf en zit al vanaf 1953 in de gemeenteraad. In de schuur wijst hij aan tot hoever het water stond. Zeker drie meter hoog. „Het achter ste gedeelte is toen weggeslagen," vertelt hij. „Het had al een paar dagen gestormd," vertelt de heer Visser. „Op donderdag nam de wind af, maar vrijdagavond stak de storm weer op. In de loop van zater dag ging het steeds harder waaien. Maar er was geen angst. Alles ging zoals het altijd ging. De mensen wis ten ook niet dat er zoiets ergs kon gebeuren; niemand had dat ooit meegemaakt." Die avond luisterde Visser naar de radio. Hij hoorde hoe de reddings boot uit Stellendam was uitgevaren, „maar kapitein De Jager keerde terug. Hij zei dat hij nog nooit zo'n hel had meegemaakt." Roon, ondercommandant van de vrijwillige brandweer van Stellendam, was zo geschrokken van wat hij bij de haven had gezien, dat hij even bij Visser langs ging. Hij had al met de polderopzichter gespro ken, maar die zag niet zoveel gevaar. Visser ging mee naar de haven en schrok geweldig. Het water stortte al over de dijk. Hij liet stil alarm geven voor de brandweer. Visser zag dat het verkeerd zou gaan en besloot dat er onmiddellijk moest worden begonnen met het wekken en evacueren van mensen uit een bedreigde polder. Piet Blokland ging - met levensgevaar - met zijn vrachtwagen erop uit om mensen uit hun huizen te halen. Degenen die niet mee wilden, zijn verdronken. Zandzakken Er werd ook nog geprobeerd het water met zandzakken tegen te houden, maar dat was onbegonnen werk. De situatie verslechterde snel. Van alle kanten stroomde het water Stellendam binnen. „De bevolking moest gealarmeerd worden en daarom liet ik om een uur of een de sirene gaan." Het water kwam hoger en hoger. Veel mensen vluchtten over de sla perdijk naar Melissant. Ze werden echter ingehaald door het water en Brandweercommandant Lourens Visser. Deze foto dateert uit de tijd van de watersnoodramp. Veel huizen stonden hele maal of gedeeltelijk in het water. kwamen om. Later bleek dat het groot ste gat - in de Damdijk - vijf en veertig meter breed was. Thuis had Visser 25 koeien en zes paarden op stal staan. Een paard en een koe kon hij nog lossnijden, maar die beesten gingen zo te keer dat hij moest maken dat hij weg kwam. Het water stond inmiddels zo hoog dat hij bijna de deur naar buiten niet meer open kon krijgen. Toch lukte het hem op de zolder van zijn huis te komen. Wat een tra giek was het daar. Er zaten wel veertig mensen op de zolder. Een man was zijn vrouw kwijt, iemand anders had zijn kinderen niet meer. „Ik zag het water hoger komen en dacht: 'Zullen we omkomen, zoals bij de zondvloed bij Noach? Het water raakte de zolder, maar toen kwam het niet hoger. Ik kreeg weer hoop dat we het zouden overle ven." De andere mannen van de brand weer hadden met de trekker van Met deze trekker van Visser zijn nog heel wat mensen gered. 6

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1993 | | pagina 1