II NOORDGOUWE-SCHUDDEBEURS 1 FEBRUARI 1953 - 27 APRIL 1953 Omstreeks 3 uur 's nachts algeheel alarm. Direkt worden mannen naar de Schouwse Dijk, de Oude Tol en coupures gestuurd om instromend water tegen te gaan. Reeds dan komen er vluchtelingen uit Dreischor en Kerkwerve aan, die opgevangen en verzorgd worden in de consistorie en kerk. De verbinding met de buitenwereld is verbroken. Dag en nacht, in barre omstandigheden, wordt er gewerkt om Noordgouwe droog te houden. Merientje, Cornelis en Stoffel Vis, Jasper van Almkerk, dijkgraaf Vis, aannemer Rentier en vele anderen hebben zich volledig ingezet. DsBarendrecht trad op als coördinator en organisator, daar an burgemeester cornelis geen enkel initia tief uitging. Op 2 februari worden veel mensen in Dreischor gered met de peilboot en afgevoerd naar Noordgouwe. 3 februari, dropping van zandzakken, autobanden, rubberboten, levensmiddelen, blikken water, laarzen, kleding, enz. Evacués uit Dreischor en Kerkwerve werden ook te slapen onder gebracht op de galerij van de kerk. Vanuit de consistorie werden de mensen aan de dijk van eten voorzien. Woensdag 4 februari begint om 14.30 uur de evacuatie van mensen uit Dreischor en kerkwerve, via Brouwershaven en Zie- rikzee In de nacht van 3 op 4 februari komt Dr. De Koek, evacuatie arts met het evacuatie bevel van Evacuatiecommissaris, Dhr. Francke, van Binnenlandse Zaken. 10% van de mannen mogen blijven. Evacuatieschema: - ziekenhuis - zieken en ouden van dagen - evacués - rest eigen bevolking Zo gebeurt het, dat vrouwen en kinderen niet allemaal afscheid van man en vader konden nemen, omdat die ook 's nachts aan de dijken werkten. Intussen was de elektriciteit uitgevallen, tijdelijk. Laat in de nacht krijgen we weer stroom. In het doodstille dorp zagen we toen weer overal licht branden, omdat men in de haast niet de stroom had uitgeschakeld. 4 februari beginnen Moelijker en Hendrikse met het verzorgen van pluimvee, dat nog overal op de boerderijen en bij parti culieren rondliep. Ook arriveren er Limburgse Jagers om te helpen bij het herstellen van de schade van de dijken. Donderdag 5 februari komt om 13.00 uur burgemeester Cornelis afscheid nemen in de pastorie. Hij zegt: "Er is niets meer te doen, jullie redden het wel". Zijn auto mocht niet gebruikt worden om drenkelingen naar Brouwershaven te brengen. De auto was niet betrouwbaar, maar die donderdag wel! Ondanks heldhaftig en onvermoeid werken, breekt de coupure toch door en langzaam maar zeker loopt ook de polder Noord gouwe gedeeltelijk vol. Op 6 februari wordt in aanwezigheid van Minister Beel en de commissaris der Koningin JhrMr. de Casembroot, DsBaren drecht geïnstalleerd als waarnemend burgemeester.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1993 | | pagina 7