1 Toen burgemeester van Leeuwen zaterdagmiddag 31 januari door zijn raam aan de Scheveningse Boulevard naar buiten keek beangstigden de zware storm en de hoge zeeën hem zo, dat hij wethouder Moelker in Brouwershaven opbelde om naar de toestand daar te informeren. Deze stelde hem gerust dat storm met hoog water wel vaker was voorgekomen. Toen hij Zondagmorgen geen verbinding meer kreeg met Brouwershaven begreep hij dat er iets mis was en besloot hij direct naar zijn gemeente te vertrekken. Hij reisde per trein naar Rotterdam en via Utrecht en Roosendaal kwam hij in Bergen op Zoom. Onderweg had hij telefonisch kont.akt kunnen krijgen met de Provinciale Griffie in Middelburg, waar hij vernam dat hij de andere dag met de pol it ie bootschipper Bout.), vanuit Bergen op Zoom naar Zierikzee zou kunnen vertrekken. In Zierikzee ontmoette hij graanhandelaar v.d.Weele uit Brouwershaven. Deze had een fiets en wist ook voor van Leeuwen een fiets te bemachtigen.Via de Oude Schouwse Dijk tot bij "Schraphage"en door de Bogaardweg reden ze naar de boerderij van de familie de Vlieger waar ze koffie kregen. Vervolgens de Blooise dijk op en via de Provinciale Straatweg naar Brouwershaven. In het Stadhuis ontmoette de burgemeester de heren Bazen sekretaris Schilperoord (ambtenaar) en F.Jansen. F. Jansen had als sergeant de leiding over een aantal jonge mannen die als vrijwilligers waren toegetreden tot de Nationale Reserve. Zo was er een kerngroep, die samen met de gemeente-werklieden snel de nodige maatregelen konden treffen. Al op woensdag 4 februari landden Prins Bernhard en de gevolmachtigde van de Minister van Binnenlandse Zaken, de heer Franken, met een helicopter op het Havenplein, waarna een bespreking volgde met B en W en de Commandant van de Nationale Reseve. De heer Franken wees de Burgemeester op de mogelijkheden van het toepassen van de artikelen 219—220 van de Gemeentewet, waarmee hij zelfstandig de nodige maatregelen kon nemen en afspraken maken op financieel gebied. Onderwijl waren alle patiënten uit het ziekenhuis te Noorgouwe geëvacueerd met het Koninklijk jacht "Piet Hein" of met het hospitaalschip "De Hoop". Over de evacuatie van de hele bevolking is urenlang gediscussieerd. De burgemeester was er een voorstander van, temeer daar hij had opgemerkt dat in het stadje nog een open riolering lag, wat aanleiding zou kunnen geven tot het uitbreken van besmettelijke ziekten. De beslissing viel toen uit Middelburg de opdracht kwam om alle personen, die konden worden gemist, te laten evacueren. Met vrachtschepen, die in de haven lagen, werden zij naar de Ahoyhallen in Rotterdam gebracht.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1993 | | pagina 5