S. Brouwershaven, Zaterdagmiddag 31 januari 1953. De weinige Brouwenaren die de Noordwesterstorm trotseerden,riepen elkaar toe: "Dat wordt dammen vanavond". Misschien valt het wel mee, oppert er één,'t is pas om elf uur laag water en als het niet ebt, vloeit het ook niet, maar't is wel springtij. Toch klinkt al spoedig overal het kloppen van de hamers op de vloedplanken voor de deuren en bij sommigen ook voor de ramen. De gemeentewerklieden schuiven de lange planken in de gleuven voor de ingangen van de straten. Velen luisteren om elf uur nog naar het weerbericht: zware Noordwester storm met orkaankracht en een waarschuwing voor gevaarlijk hoog water. We worden toch bang in Brouwershaven, maar wat betekent "gevaarlijk hoog water Frans Jansen komt 's avonds in donker thuis van een oefening van leden van de Nationale Reserve in de Westhoek. Hij vertelt: hoewel het erg stormde maakte ik me niet ongerust, maar ik ging toch nog even naar het bedrijf op het Havenhoofd kijken (met mijn helm op In de Molenstraat lagen al afgewaaide dakpannen. De radio meldde gevaarlijk hoog water, maar wat betekende dat? Meer indruk maakte op mij het bericht dat de 0 D 10 van Jaap Molensteeg uit Ouddorp bij Katwijk of Noordwijk op het strand tegen de duinen zat. De haven was om elf uur,toen het eigenlijk laag water was, al bijna helemaal vol.De damplanken voor de deur had ik al geplaatst, die voor de ramen zou ik 's nachts nog wel bekijken. De wekker dus op drie uur gezet, maar toen ik bovenaan de trap kwam zag ik mijn hoed halverwege de trap op het water drijven. Ik was te laat met de planken voor de ramen. De schrik sloeg rne om het hart omdat ik dacht dat door mijn schuld het water door onze kapotte ruiten een poldertje achter ons huis was binnengestroomd. Want daar stonden alle machines van het 1oondorsbedrijf van van der Wekken, zodat ik voor de schade aansprakelijk zou kunnen worden gesteld. 's Morgens bleek dat heel Brouw onder water had gestaan, de ravage was enorm, alle deuren waren opengeslagen,keukengerei en boeken lagen overal in de tuin. Gelukkig waren de kinderen niet, wakker geworden. Buiten ontmoetten we Kees Jonker, de gemeentewerkman, hij vertelt dat bij het stadhuis alle huizen onderspoeld zijn door de enorme waterstroom. Janna de Nooyer uit de Hereweg met haar dochtertje en een nichtje zijn gevlucht uit hun huis en in de Zuiddijk verdronken. Wat er verder in de omgeving is gebeurd weten we niet, er is geen stroom ^-Fi geen licht en geen water. Bij de Muziektent wordt spoedig met man en macht gewerkt aan een dam dwars over het Plein opdat de volgende vloed de huizen naast het Stadhuis niet verder zal vernielen. Vergeefs, want de dam breekt bij het volgende getjf alweer door. Burgemeester van Leeuwen is pas twee maanden in functie en verblijft in de weekenden nog in Scheveningen. Loco-burgemeester, wethouder J.Dekker neemt de leiding en besluit de mannen die zijn aangesloten bij de Nationale Reserve op te roepen. Weldra komen er ook berichten over de vreselijke toestanden in Duiveland en Zierikzee en de grote doorbraak bij Schelphoek waardoor de grote polder Schouwen, waarin geen binnendijken zijn, geheel onderloopt. Daardoor stroomt het zeewater bij elke vloed tot tegen de Noorddi jkstraat de Zuiddi j kst, raat en de Zuidwaléhn qU. l') v

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1993 | | pagina 4