BOGERDWEG/STOOFWEG Reconstructie en ver nieuwing riolering. Gemeentelijke bijdrage artsen zonder grenzen E WEGWIJZER Enige zieken werden per helikopter naar het hos pitaalschip te Brouwershaven overgebracht. De gemeentesecretarie werd eerst te Utrecht geïn stalleerd, maar is eind februari weer wat dichterbij in de buurt gekomen, n.l. te Brouwershaven. Zonnemaire Deze gemeente is er wel het best afgekomen, zij het niet helemaal zonder kleerscheuren. Pas zon dagsmorgens om zes uur werd alarm geslagen. Aan de zeeweringen werden enige afschuivingen gekonstateerd, terwijl de polder Bloois door het breken van een binnendijk gedeeltelijk onder water raakte. De eerste twee dagen en nachten werkten de inwoners met man en macht om hun gemeente te beveiligen. Sommigen redden men sen in de polder Dreischor. In de ochtend van 4 februari werd in een vergade ring van de gemeenteraad in bijzijn van de pol derbesturen het bevel van het ministerie van Binnenlandse Zaken tot evacuatie besproken, dat in deze droog gebleven gemeente nog moeilijker te aanvaarden viel dan elders. Men besloot de ontruiming van Noordgouwe af te wachten en daarna geleidelijk maatregelen te nemen. Twintig procent der ingezetenen bleef achter, ongeveer 150 a 200 personen. Noordgouwe De polder Noordgouwe liep op drie punten gevaar: van de kant van Schouwen bij Schuddebeurs, waar de straatweg de dijk doorsn eed, aan de weg naar Kerkwerve en aan de oost zijde van de kant van de volgelopen polder Dreischor. Daarbij moest de weg van Kerkwerve zo lang mogelijk opengehouden worden voor de droeve stoet vluchtende mensen en dieren, die daarlangs binnenkwamen met kruiwagens, kinder wagens, fietsen, te paard en per auto. Het grootste gevaar dreigde echter aan de Drei- schorse kant, waar de storm het water opzwiepte. Men brak de straten op om stenen in de zich vor mende gaten te werpen en slaagde er met grote inspanningen in de dijk te behouden. Een probleem vormden de talrijke vluchtelingen, die op dit droge plekje samenstroomden en voor een deel in de kerk moesten worden gehuisvest. Ook hier moest de bevolking evacueren. Brouwershaven In de avond van de 31e januari hadden achtereen volgens Rijkswaterstaat en Provinciale Waterstaat telefonisch gewaarschuwd tegen zeer hoge vloed en de vloedplanken werden dus gezet. Oude onderpuien bezweken onder de abnormale druk van het onstuimige water, sommige huizen werden geheel weggedrukt; de vloedplanken, die de straten afsloten, werden onder- en overspoeld en naar alle kanten bruiste het water door het oude stadje de lager gelegen polders in, 3 perso nen kwamen om het leven. In de ochtend kon men de ravage aanschouwen. De helft van het stadhuisbordes was meegesleurd met stenen leeuwen en al. In de oostelijke Havendijk gaapte een gat van 20 a 30 meter, waardoor de Sint-Jacobspolder was volgelopen. Er kwamen veel vluchtelingen uit Schouwen bin nen. Roeiboten gingen per vrachtauto naar Zonnemaire om dienst te doen in de verdronken polder Dreischor. Ook hier moest de bevolking evacueren. Nadat eerst de zieken en vluchtelingen waren afgevoerd, vertrok in de vroege ochtend van 6 februari de bevolking in de drie schepen, die toe vallig in de haven lagen. Een tweehonderd men sen bleven achter, waaronder een veertigtal vrou wen. 's Middags kwam prins Bernhard de toestand opnemen. Het koninklijk jacht "Piet Hein" had de laatste zieken afgehaald. De hele bevolking van Brouwershaven wordt uit genodigd de herdenking op 1 februari 1993 in de N.H. kerk te Dreischor Dij te wonen. Aanvang 19.30 uur. Tevens wordt er een expositie gehouden met foto's en werkstukken van de kinderen van de basisscholen. Ook is er in de winterkerk een doorlopende dia-voorstelling. De expositie is na 1 februari dagelijks tot en met 6 februari van 13.30 uur tot 15.30 uur te bezich tigen. Daarna zal vanaf mei de expositie te zien zijn in het museum "De Vergulde Garnaal", te Brouwershaven. TEKST ONTLEEND AAN "GEKWELDE GROND" Reeds enkele jaren is het weg dek van de Bogerdweg in Dreischor in zeer slechte staat. Bovendien ondervinden de bewoners van woningen aan de weg trillingshinder. Bij de begrotingsbehandeling is na een lange voorbereiding daarom besloten tot het recon strueren van de Bogerdweg en het vernieuwen van de riolering, die onder dat wegdek ligt. Ook zal de riolering van de Stoofweg worden vernieuwd. Hierover zal mogelijk nog overleg met de eigenaren van tuinen die aan de weg grenzen noodzakelijk zijn. Voorts worden onderhandelin gen gevoerd met Rijkswaterstaat voor het subsidiëren van een „30 km per uur zonering" voor de binnen en buitenring van de kern Dreischor en het gedeelte van de Bogerdweg tussen de Zuiddijk en de Slotstraat. Inmiddels heeft de aanbesteding en gunning van de weg- en rio- leringsvverkzaarnheden aan dc Bogerdweg en Stoofweg plaats gevonden. De werkzaamheden beginnen op 1 februari aanstaande. Het werk wordt uitgevoerd door Aannemersbedrijf Geluk BV uit Haamstede. Het is de bedoeling om rond Pinksteren klaar te zijn. De raad heeft in zijn vergade ring van 25 januari j.l. besloten een bijdrage beschikbaar te stel len ten behoeve van de hulpor ganisatie "Artsen Zonder Grenzen". De bijdrage is toege kend in verband met het steeds grotere beroep dat op deze orga nisatie gedaan wordt voor de aktuele inzet in Somalië en in het voormalige Joegoslavië. De totale bijdrage bedraagt f 2,per inwoner, oftewel f 7.400,Gelet op de grote behoefte aan met name finan ciële middelen bij Artsen Zonder Grenzen, worden parti culiere akties door het gemeen tebestuur van harte toegejuicht.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1993 | | pagina 13