28. elke patiënt werd ingepakt en ieder kreeg een labelvoorzien van naam en adres. Dit laatste omdat met alle mogelijkheden,die zich. nog voor de inscheping konden voordoen, gerekend moest worden. Leerlingverpleegsters en maandzusters zouden de patiënten bege leiden. Voor deze zusters betekende dit tevens hun eigen evacua tie. Het vaste personeel zou nog achter blijven. Hoewel, gelijk reeds eerder gezegd, de patiënten slechts hetgeen toch niet voor hen .verborgen kon blijven, werd medegedeeld, werd nu wel begrepen hoe ernstig het was en maakten velen zich grote zorg over hun fa milieleden in de dorpen, waarmede uiteraard elk contact ontbrak. Van een paniekstemming was echter geen sprake. Het transport begon Woensdagmorgen om 9 uur. Luxe- en bestelwa gens vervoerden de patiënten; de ernstig-zieken vervoerde onze ambulance-auto. Het verliep vlot en ordelijk, 's Middags 2 uur vertrok de laatste patiënt uit het ziekenhuis. Door de eb kon 1:De Hoop" de haven in Brouwershaven niet binnen lopen en moest op de ree blijven liggen. Te hulp gesnelde landings vaartuigen van de Engelse Marine vervoerden de evacuees echter van de zeedijk naar dit schip. Om drie uur kon "De Hoop" afvaren naar Dordrecht; onze patiënten waren in veiligheid. In het ziekenhuis was het natuurlijk een chaos. Ieder pakte aan om nog een beetje orde te scheppen. De geestelijke en lichamelij ke vermoeidheid van het achtergebleven personeel na vier dagen en nachten van spanning en zwoegen begon zich echter te doen gevoe len. 's Avonds 6 uur kwam het evacuatiebevel voor Noordgouwe. Ook het ziekenhuis moest worden ontruimd, zodat het nog achtergebleven personeel met de ambulance-auto en de auto's der doktoren naar Zierikzee vertrok. Ons in Zierikzee ondergebrachte personeel verdween voor een deel naar een te Haamstede in de duinstreek opgericht noodziekenhuis en naar een verpleeghuis op Walcheren. Twee doktoren, in vaste dienst van het ziekenhuis bleven in Zierikzee achter evenals een hoofdverpleegster en twee mannen van de technische en huishoude lijke dienst. In het ziekenhuis was reeds een aantal rijkspolitiemannen onder gebracht, die tot taak hadden de verlaten dorpen te bewaken. De keuken fungeerde als centrale keuken voor de achtergebleven wer kers. Ook zelf bleven we nu in het ziekenhuis om een wakend oog over een en ander te laten gaan. Tot eind. Maart bleef het rustig weer, hetgeen aan de dijk, die inmiddels door een aannemer onder handen was genomen, ten goede kwam. Een week voor Pasen echter stak weer een storm op en ging in één nacht verloren wat in een maand was hersteld. Op tal van plaatsen vochten de dorpsbewoners en dijkwerkers weer drie dagen en nachten voor het behoud van de Schouwse dijk» Toen arriveerden 500 militairen met rijdend mate riaal, Tweehonderd van hen werden in ons ziekenhuis ondergebracht. Na vier dagen vertrokken zij en was Noordgouwe met het ziekenhuis weer gered. Nog eenmaal zou ons ziekenhuis onderdak verschaffen aan hulptroe pen voor Schouwen-Duivelands een groep werkers van de S.C.I. (In-* ternationale Vrijwillige Hulpdienst) bevolkte in Mei gedurende een tweetal weken onze ziekenzalen Toen de Rijkswaterstaat No or gouwe weer veilig achtte, opende het Ziekenhuis op 1 Juli weer zijn poorten voor patiënten»

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1954 | | pagina 5