26. coupure, (op ong. 1/2 km van het ziekenhuis!) waar de weg doorliep. Hoewel de polder Schouwen niet zo vlug zou zi jn volgelopen moest toch alles op alles worden gezet om dit gat gesloten te krijgen voor het water de dijk bereikte. De beschikbare vrachtwagens, landbouwwagens en tractoren werden hierheen gezonden. De eerste drenkelingen van Dreischar kwamen Zondagmiddag binnen; op een zolder waren ze aan komen drijven. Geheel verstijfd en verkleumd; bijna niet in staat iets te vertellen werden ze in het ziekenhuis opgenomen, waar ze in een warm bed gestopt werden en met een kop koffie vrij vlug weer opknapten. De eerste verhalen over de toestand in Dreischor kregen we toen te horen; de inwo ners zaten op zolders en daken. Velen hadden reeds het leven ver loren doordat hun huizen het hadden begeven. Niets konden wij in Noordgouwe voor deze mensen doen; we hadden generlei vaartuigen en moesten wachten tot hulp van buiten het eiland kwam. De patiënten, die inmiddels waren ingelicht over de toestand in Dreischor hielden zich gelukkig kalm. Over de doorbraak bij de Schelphoek werd echter niet gesproken. Het was wel moeilijk voor de zusters hen behoorlijk te verzorgen, nu ze vlak naast elkaar op matrassen lagen. Zo verstreek de Zondag. Tegen de avond kwam de vloed weer op; in de polder Dreischor stee^ het water weer gevaarlijk hoog,ja zelfs hoger dan 's morgens. Aan de westzijde bereikte het nu de Schouw- se dijk. Aan weerszijden slechts door een paar miserabele dijkjes van het ziedende zeewater gescheiden, bij het ingaan van de nacht en zon der uitzicht op snelle i=©= hulp leek onze positie hopeloos. Om een paniek te voorkomen werd tegenover de patiënten met geen woord over deze toestand gerept. De strijd aan de dijken werd door de dorpsbewoners met bovenmen selijke krachtsinspanning voortgezet. De mannen stonden daarbij soms tot het middel in het ijskoude zeewater. De stroomuitval betekende een bondgenoot voor de waterwolf. Een op 50 meter afstand van het ziekenhuis gelegen garagebedrijf kon nu geen benzine tanken, geen banden pompen, niet repareren, waar door de aanvoer naar de dijken zou komen stil te liggen. Wij kre gen toen het idee een verbinding tot stand te brengen tussen ons aggregaat en deze garage. Op deze manier mocht ook het ziekenhuis een bijdrage leveren tot het behoud der dijken, die het moesten beschermen. In de keuken werd dag en nacht voor de mannen aan de dijken gekookt. Toen het Maandagmorgen was en de radio nog steeds zweeg over Schouwai-Duiveland liep het mis; een zwakke plek in de Schouwse dijk begaf het en het water storte zich in onze polder door een vier meter brede bres. De laagste plaatsen in Noordgouwe stonden hier en daar al spoedig onder. En nog gaven de mannen van het dorp zich niet gewonnen; zandzak na zandzak werd in dit gat gewon- pen tot ook hier het gevaar was bezworen. Intussen was de wind gaan liggen, hetgeen een behoorlijk eb bracht, die als eerste hulp kon worden beschouwd, In het ziekenhuis waren we inmiddels begonnen de apparatuur in veiligheid te brengen. De bovenverdieping bood ons hiervoor niet veel plaats, aangezien deze door de patiënten ingenomen werd. Om

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1954 | | pagina 3