isjrt Öz^Ve^ww: /^^s^^oaf Ni 25. HET ZIEKENHUIS SCHOUWENDUIYELANDEN DE STORMRAMP, (Uittreksel uit een artikel ran de Heer P.R. Kommer in "Het Zie kenhuiswezen" van Januari 1954,) ®s Zondagsmorgens te 6 uur werden wij via de huistelefoo.n vanuit het ziekenhuis opgebeld of we onmiddelijk konden komen, want "er was iets met de zeedijk", In het ziekenhuis aangekomen hoorden wij van de Geneesheer-Direc teur, dat de buitendijk bij Dreischor was bezweken en het water die polder binnenstroomde. Direct gevaar voor Noordgouwe vreesden wij niet, daar dit aan de Oost-zijde door een binnendijk van de polder Dreischor is geschei den. De burgemeester van Dreischor had nog telefonisch verzocht, het ziekenhuis in gereedheid te houden voor eventuele opname van drenkelingen, want het water steeg zeer snel. De Noordgouwse bevolking was inmiddels gealarmeerd; de mannen moesten naar de genoemde dijk om de zwakke stukken te versterken. Het water bleef stijgen en op meerdere plaatsen ontstonden gevaar lijke uithollingen. Bij gebrek aan materiaal brak men de straat keien op en wierp ze in de gaten om verder uitschuren te voorko men, De enige verlichting bij dit werk bestond uit een paar auto koplampen. Bij het aanbreken van de dag zag men eerst hoe vreselijk het was de polder Dreischor was in een kokende binnenzee he schapen waar vele huizen tot de dakgoot instonden. Het water zakte iets toen de eb-tijd kwam, hetgeen gelegenheid gaf de dijk op de zwakste plaatsen weer wat extra te versterken. In het ziekenhuis heerste een gespannen stemming. Een lid van het polderbestuur en wethouder van Noordgouwe advi seerde het ziekenhuis onmiddelijk te ontruimen; men zag geen kans op behoud van de Dreischorse dijk bij de volgende vloed en vrees de in het ziekenhuis drie meter water. De Geneesheer-Directeur belde onmiddelijk de burgemeester vanZie- rikzee, voorzitter van het ziekenhuisbestuur op, om te vragen of men in diens gemeente een vijftigtal patiënten kon herbergenGeen gehoor. Toen de Provinciale Waterstaat te Zierikzee, Ook hier geen gehoor. Tenslotte bleek het politie-bureau te Zierikzee nog te bereiken. Hier raadde men ten zeerste af de zieken naar Zie rikzee te brengen; de stad stond practisch helemaal onder water. De Geneesheer-Directeur kon toen slechts opdracht geven de patiën ten op de zolder van de nieuwe vleugel en de eerste verdieping van het oude gedeelte in veiligheid te brengen, Electriciteit en telefoon waren inmiddels uitgevallen De verbinding met de bui tenwereld was dus verbroken. Gelukkig beschikten wij over een diesel-aggregaat (nog maar enkele maanden in ons bezit) dat ruim schoots in de strooombehoefte kon voorzien. Inmiddels kwam er een tweede bericht van dijkdoorbraak; bij Se- rooskerke was aan het Schelphoek-haventje de zeedijk langs de Oos- terschelde bezweken. Nu dreigde ook aan de Westzijde, waar Noord gouwe van de polder "Schouwen" gescheiden is door de z.g, Schouw- se dijk", ernstig gevaar. Bovendien bevond zich in deze dijk een

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1954 | | pagina 2