Het in het nauw gebrachte water is gevaarlijker dan ooit SCHOUWEN- DUIVELAND HET BESLISSENDE TEGENOFFENSIEF Wachtend op het beslissende „Uur U" zit de caissonhernanning bij de afsluiters, die, eenmaal opengedraaid, het caisson zullen doen zinken in de geul. Op de achtergrond, rechts van de kra nen, een gedeelte van de bres bij Schelphoek. „Open, die afsluiters!" schreeuwde de stem door de scheepsroeper en traag zakte hel be tonnen gevaarte de geul in. Plotseling werden alle koptele foons wakker en de assisten ten, gebukt onder het gewicht van bun walkie-talkies, gingen overeind zitten: „Attentie alle posten, attentie alle posten," kraakte het metalig luid; „hier is de centrale post met een be richt voor alle posten: over veertig secunden is het tien uur negentien minuten. Zet uw horloges gelijk Nog vijfentwintig secunden.... nog tiennog vijfHet is tien uur negentien minuteneinde van het bericht. Uit." Boven op het grijze caisson, dat onbeweeglijk in het woelige water leek te staan, aan boord van een aantal sleepboten, in mo- torvletten en op de „pier" van rauwe stenen en bonken klei, ja, zelfs bij het half verdronken gemaal „Schelp- hoek" controleer den jonge, ijverige assistenten de tijd, noteerden dit eerste bericht gewetens- Per maand wordt mo menteel in dit onder hoogspanning werkende hoofdkwartier van de „Dienst Droogmaking Sc houwen -Duiveland" in Zierikzee niet minder dan 1000 m2 afdruk- papier verwerkt. Sta pels tekeningen, mappen vol plattegronden, waarop de resultaten van eindeloze peilingen zijn ingetekend bijna meter voor meter zijn nodig, voor er aan het eigenlijke werk aan het waterfront zelf begon nen kan worden. vol in hun boekje en kropen dieper weg in de kraag van hun jas, schuilend voor een nieuwe regenbui, die grijs en herfstig kwam aangeveegd over de verdronken polders. „Het is tien uur negentien," meldde de centrale post, die zich aan boord van de sleepboot „Elise" bevond. Tien uur negentiennog meer dan drie uur voor de „Operatie Klompegeul" beginnen zou „Bovenvermelde personen thans geborgen..." Het stroomdicht maken van de Klompegeul was typisch voor de eindfase, waarin zich de oorlog tegen het water op Sehouwen-Duiveland bevond. Het was geen spectaculaire afsluiting, het was evenmin de mooiste voor de leek betekende ze hoogstens een nieuwe stap in de richting van de eindoverwinning, die wel nergens in het rampgebied met zoveel bittere koppigheid en met zoveel offers be vochten moest worden als op dit eiland, waar men zeven maanden na de eerste Februari nog steeds uitzag over een troosteloze brakke binnenzee. TerwijloverigN ederland zijnplicht' gedaan had (men had gegeven en mee geleefd en zichzelf overtroffen in edel moedigheid) en de ramp daar alweer grotendeels was vergeten, stonden hier deruïnes van boerderijen en woonhuizen nog steeds tot aan de dakgoot of hoger in het water, joeg er bij elk getij door het gat bij Schelphoek de onvoorstel bare watermassa van honderdtwintig millioen kubieke meter (de inhoud van een bak, die één kilometer lang, zes honderd meter breed en tweehonderd meter diep was) en la» men in een locale krant te midden va.n een aantal rouwadvertenties (gedeeltelijk het ver lies bekend makend van nog vermiste personen) nog altijd officiële mede delingen over slachtoffers, eindigend De heer Kiompe, dijkgraaf van het water schap Schouwen, neemt ondanks stormachtig regenweer nog even de kans waar om „zijn" geul te fotograferen voor het caisson er binnen- zwaait. De chef van de tekenkamer-meetafdeling „Dienst Droogmaking Sehouwen-Duiveland", de heer D. W. Kolenbrander uit Den Haag, maakt, gebogen over zijn tekentafel, met zijn medewerkers avond aan avond overuren.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1954 | | pagina 8