1 Moestafa wijst het spoor van de gestolen kameel aan; het is nu zaak dit door de woestenij te volgen. 2 Het spoor leidde naar een kleine nederzetting en naar een bepaalde hutAls de dief thuis is, is hij er onher roepelijk bij3 De man verzet zich hevig, wanneer hij door de potige politiemannen naar buiten wordt gesleurd. 4 De dief, die inmiddels heeft begrepen dat verzet nutteloos is, en de gestolen kameel worden naar de politiepost overgebracht. afgelopen. De verdachte moet met een dozijn willekeurig gekozen andere mannen een eind door het zand lopen. Dan wordt Mohammed geroepen. IIy tuurt naar de grond en wijst zonder aarzelen de voetsporen aan van de man, die ze gearresteerd hebber.. Dit is voor de politierechter een doorslag gevend bewijs; de dief wordt zondeT vorm van proces achter slot en grendel gezet om zijn misslag uit te t >eten. Voor dit speurderswerk ontvangt Moestafa Mohammed maandelijks een bepaald inkomen, gratis voer voor de kameel, die hij by de opsporingen nodig heeft, en gewoonlijk ook nog een dou ceurtje van de bestolen eigenaar, die dank zij de scherpzinnigheid van Mohammed zyn kostbaar en onmis baar dier terugkrijgt. Er bestaat in de Anglo-Egyptische Soedan geen opleiding voor speurders als Moestafa. Het is een gave, die be paalde families eigen is. Moestafa's oom Was eveneens een bekwaam spoor zoeker, door wiens toedoen heel wat kameeldieven bij de kraag zijn ge grepen. Moestafa zelf werd reeds als kleine jongen mee naar de woestijn ge nomen en leerde spelenderwijze de knepen van het vak. Hij werd al spoedig befaamd onder zijn stamgenoten door de scherpte van zijn blik en zijn speurzin, ofwel zoals de Sjoek/a het uitdrukken, door zijn ogen „die diep zien". In wijde omtrek is hij een ge vreesd man; de kameeldieven weten, dat wanneer de uitgeslapen Arabier op hun spoor wordt gezet, zij vrywel altyd gepakt en veroordeeld worden. Nadat zijn schuld is vastgesteld, wordt de kameeldief naar de gevangenis gevoerd, waar hij zijn strpf zal moeten uitzitten. De man schijnt zijn straf niet zo erg te vinden, maar na een tijdje zal het verlies van de vrij heid zwaar op hem gaan drukken.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1954 | | pagina 7