DE RAMP. Nog onder de indruk van de ontstellende berichten uit het polderlandschap van het zuidwestelijk deel van ons vaderland, met een hart vol gevoelens van ontroering en medeleven voor de velen die binnen vier en twintig uur, met achterlating, van henderden doden, huis en haard moesten achterlaten, zet ik mij thans om enkele woorden aan dit herinneringsboekje toe te voegen. Als een lawine is hij over ons heengegaan de felbewogen nacht van Zaterdag 31 Januari op Zondag 1 Februari 1953. Wij hadden ons gereed gemaakt om den Zondag re vieren. Wij wilden gaan luisteren naar de blijde boodschap van Gods genade in Christus Jezus, maar het was het razen van de storm en het geklots van het water waarnaar wij luisteren moesten. Grimmig was alles. Puinhopen hier en daar wijzen de plaat sen aan waar het water zijn prooi vend. Eén zaak was er maar, die ons allen bezig hield en die onze gedachten vervulde. Zondag 8 Februari waren er zelfs geen voetbalwedstrijden en bleven de bioscopen dicht! Een ogen blik, neen, dagen lang is al het andere op de achtergrond geschoven. Nederland heeft weer eens de strijd tegen het water ver loren. In de èeuw van techniek en ingenieurstalent achtten velen het thans gebeurde onmogelijk en toch hebben hoge rivier standen, springtij en orkaanstoten de menselijke berekening doen falen. Watersnood! Dat was uit de tijd; dat hcefde niet meer! Wij hebben zulke beste dijken en zulke knappe mensen van de waterstaat, ach neen, dat is nu iets voor lang vervlogen dagen! Zo iets ge beurt hier bij ons toch niet meer; dat is voorbij. Maar verslagen en diep bedroefd moeten wij erkennen dat wat wij mensen voor onmogelijk hielden toch is gekomen. In dien wij ooit het gevoel hebben hoe onmachtig wij zijn, dan zeker hier. En wie zijn wij die gespaard zijn gebleven? Wij hebben met ontzetting het cijfer gehoord... 1783! Met diepe ontroering hebben wij gehcord en gelezen de be schrijvingen en gezien de platen in de bladen. Wij weten niet hoe wij dit alles zullen verklaren. Zou het ons, mensen, wel ooit mogelijk zijn hier een verklaring te vin den of te gevén? 1

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 24