Veertig jaar geleden Vlaggen halfstok - 92 - RHOON Veertig jaar geleden werd zuid west Nederland 's nachts overvallen door iet gebundelde geweld van een zware storm en een springvloed. In Zeeland n West Brabant, maar ook op de Zuid Hollandse eilanden en in de omgeving an Rotterdam konden vele dijken het geweld van wind en water niet rotseren. Beelden en herinneringen vol emotie staan diep in de geheugens gegrift van alle mensen die de watersnood als slachtoffer, dijkwacht of ïulpverlener meemaakten. In deze regio werden vooral Hoogvliet en een Irietal polders in het buitengebied van Rhoon getroffen. Enkele lorpsgenoten kwamen jammerlijk om. Ook was er veel materiële schade n verdronk er heel wat vee. Dijkbreuk De heer en mevrouw Leeuwenburg van le Werkersdijk wonen kunnen het zich ïog als de dag van gisteren herinneren. Leeuwenburg was voorzitter van het Polderbestuur van de Zegenpolder, de Molenpolder en de Portlandpolder, het rebied dat in korte tijd veranderde in een \olkend meer. Leeuwenburg had een erenigingsavond toen hij weggeroepen verd voor de dijkbeveiliging. De sluisdeuren van de toenmalige -ihoonse haven werden gesloten. De dijkwacht begon zijn controletochten ner de dijken. Er kon water over de dijk omen, maar er werd nog niet direct aan iet ergste gedacht. Onverwacht brak chter de Zegenpoldersedijk, op maar iefst drie plaatsen werd de druk teveel. Gelukkig was de dijkwacht op dat noment niet op dat deel van de dijk. Na Je Zegenpolder liepen ook de Molenpol der en de Portland polder snel onder. Met Op 1 februari zullen in de gemeente de vlaggen halfstok hangen ter nagedachtenis aan de watersnoodramp in 1953. Dit in navolging van gemeenten die nauw bij de watersnood betrokken zijn geweest. Ook zal een afvaar diging (burgemeester Temminck en twee inwoners die nauw bij de ramp betrokken zijn geweest) de herdenkingsdienst op 1 februari in Nieuwerkerk te Zeeland bijwo nen. nan en macht werd gewerkt om het vee Je vrijheid te geven en van de onheils- nlaatsen te jagen. De klokken van de Hervormde kerk en de Rooms Katho- ieke kerk werden geluid. Het dorp zelf deef gespaard. Vijf paarden -.en groot deel van de koeien werd ipgevangen op de boerderij van Kruit- ïof. De paarden zochten zelf een goed leenkomen. Een van de beelden die Leeuwenburg nooit zal vergeten zijn vijf raardehoofden juist boven het water. Normaal wilden de paarden nog wel eens egen elkaar uitvallen, maar nu hadden ze de hoofden over eikaars schouders tegen elkaar aan gevleid. Later werd er een nog levende herdershond op een tas hooi aangetroffen en zelfs twee varkens op een dak. Winterswijk De samenwerking na de ramp was voortreffelijk. Rotterdam hielp bij het repareren van de dijken en een al gepensioneerde opzichter van Rijkswaterstaat werd een aantal maan den aan het gebied toegewezen om alles weer op orde te krijgen. Het gemaal was heel gebleven, maar om de capaciteit te vergroten zette Rijkswaterstaat een extra pomp in. Gelukkig was het water niet zout en verziltte de bodem niet. Het gezin Leeuwenburg kon op 22 maart weer naar zijn boerderij terugkeren. Er was een massa modder op te ruimen en veel te repareren in hel huis. Van het interieur moest nogal wat worden vervangen. De gemeente Winterswijk nodigde de kin deren uit om de zomervakantie daar door te brengen, zodat ze weer op verhaal konden komen en de ouders de gelegen heid hadden om het huis op te knappen. De Essendijk gezien vanaf lier begin. Het water loopt over de Essendijk naar de Tijsjesdijk. Ook die dijk begon over te lopen, maar met zandzakken kon die waterstroom worden gestopt.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 15