- 89 - geëvacueerd. Het intérieur van de kerk heeft zeer ge ileden. Ook daar zijn reeds contactsamenkomsten ge houden. De. finantiële toestand der gemeente is niet direct onhoudbaar te noemen. Waarschijnlijk zal men in het midden van, de volgende week kunnen terug keren. Ook hier zijn interkerkelijke diensten gehouden doch het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente zal men voor eigen diensten kunnen gebruiken. Namens de Classis Middelburg spreekt Ds van Wouwe in dezelfde geest als Ds Pestman sprak na mens de Classis Axel. Ook in deze Classis hebben wel enkele kerken schade geleden, maar daar blijft het dan ook bij. Uit de Classis Tholen sprak Ds Baayen over de toestand in Rilland-Bath. Er zijn daar geen mensen levens te betreuren. De leden zijn voor 't grootste ge deelte geëvacueerd naar Bergen op Zoom en worden daar geestelijk verzorgd. Aan het intérieur van 't kerk gebouw is voor ongeveer 4000 gulden schade toege bracht. Deze kleine gemeente staat voor enorme fi nantiële problemen. Ds Besselaar van Krabbendijke deelt mee, dat de gehuchten Oostdijk en Waarde, die tot deze kerk be horen, zwaar zijn getroffen. Er zijn interkerkelijke diensten gehouden. De hele gemeente is geëvacueerd en over een groot gebied verspreid, wat voor de gees telijke verzorging uiteraard moeilijkheden oplevert. Overigens heetst er grote dankbaarheid, dat men er nog zó is afgekomen. Mr. Versluys uit Oud-Vossemeer en Ds van Hal- sema uit Poortvliet delen met grote dankbaarheid mede, dat deze beide plaatsen droog zijn gebleven. Wel heeft de kerk van Tholen 2 doopleden verloren, die dat weekend juist op Schouwen doorbrachten. Ds v. d. Stoel van Bergen op Zoom vertelt, dat de gemeente van Anna Jacobapolder geheel geëvacu eerd is, maar dat daar geen slachtoffers zijn te be treuren, al is er wel schade aangericht. Uit de Classis Zierikzee vertelt, bij ontstentenis we-, gens ziekte van de consulent, Ds Meijer van Haam stede iets over Brouwershaven. Hij leest n brief voor, die hij van de koster dier kerk ontving. Ds Nagelkerke heeft er gepreekt voor ongeveer 1.8 mensen, waarvan het grootste gedeelte behoorde tot de Geref. Kerk (art. 31). De Hervormde predikant wilde geen interkerke lijke dienst houden. De toestand van deze kerk is zeer somber. Br. J. W. van den Berg deelt mee, dat in Bruinissc kerk en pastorie buiten gevaar zijn. Practisch alle ge zinnen zijn over geheel Nederland geëvacueerd. De finantiële toestand is zeer moeilijk. Er zijn geen doden te betreuren. Hetzelfde kan gerapporteerd worden over Oosterland. Nicuwcrkerk is zeer getroffen. 55 van de leden dezer kerk zijn verdronken, waaronder de broeders Krabbe en Overbeeke. De adressen van vele leden zijn nog niet bekend. Het adres van deze kerk is provisorisch bij br. W. van Dijke. Vermoedelijk zijn ook kerk en pastorie zwaar beschadigd. Ds Radder van Kamperland deelt mede, dat Gcers- dijk de enige getroffen kerk van Noord-Beveland is. Maar de mensen zijn reeds teruggekeerd en er is ook al weer dienst gehouden. Doch 10 gezinnen, wonend in Kortgene (dat tot Geersdijk behoort) hebben alles verloren. Het is 'n groot wonder, dat ze allen ge spaard bleven. Deze, finantiëel toch reeds zwakke kerk, heeft grote schade geleden. Ds Meijer deelt mee, dat het kerkelijk leven in Haamstede normaal functioneert. Er is geen materiële schade,' maar er zijn wel doden te betreuren. In Burgh- sluis werd 'n gezin zeer zwaar getroffen doordat daar de moeder en 3 kinderen het leven lieten, terwijl in Schelphoek vermoedelijk 2 leden zijn verdronken. In Haamstede zijn bijzonder veel geëvacueerden uit an dere plaatsen. Voorts leest Ds Meijer 'n brief voor van Ds Kuitert van Scharendijke. waaruit blijkt, dat de gehele ge meente van Scharendijke is geëvacueerd. Van alle ge meenteleden staan de huizen in t water. De toestand van het kerkgebouw is zeer précair. De totale schade is voorlopig nog niet te schatten. Uit het rapport van Ds Tiemersma van Zierikzee blijkt, dat uit deze gemeente 2 slachtoffers vielen. De kerk en de gehele havenbuurt staan momenteel droog. Ruw geschat is de schade 15.000 gulden. Een groot gedeelte van de gemeente is geëvacueerd. Op de eerste Zondag na de ramp hield men 'n interkerkelijke dienst, maar nu gebruikt men het Chr. Geref. kerkgebouw, waarin echter niet gestookt kan worden. De stemming was, met name op de eerste Zondag, zeer goed. Ron dom de stad hebben velen alles verloren. De finantiële vooruitzichten zijn zeer somber. Vele gemeenteleden leven practisch zonder inkomsten. De diensten worden bezocht door gemiddeld 150 mensen. Ook de catechi saties zijn weer begonnen, zij het uiteraard geredu ceerd. Ds Nagelkerke van Zonnemaire deelt mede, dat er in deze gemeente 6 doden zijn te betreuren en dat de gemeente voor tweederde deel is geëvacueerd. De kerk en de.pastorie bleven behouden, evenals het dorp Zon nemaire. Hoogstwaarschijnlijk zal er in April 'n ge deeltelijke revacuatie plaats vinden. Na dit droef relaas uit de verschillende Classes, vraagt Ds Flinterman nog hoe het staat met de per soonlijke verliezen van de predikanten, waarover hij niets heeft gehoord. Op 'n desbetreffende vraag van de Praeses wordt geantwoord, dat Ds Koolstra van Kruiningen heel zijn bibliotheek heeft verloren en Ds van Aller van Geersdijk 'n gedeelte van zijn biblio theek. Op voorstel van de Praeses wordt de vergadering nu enige tijd onderbroken, om het Moderamen in de gelegenheid te stellen, zich te beraden over de vraaq Wat te doen .Na heropening en na afdoening van enkele prac- tische zaken, deelt Dr Stam mee, dat het hjoderamen, na alles' gehoord te hebben, voorstelt, dat de Synode 'n Commissie benoeme, bestaande uit de leden van het Moderamen en Ds Tiemersma van Zierikzee (namens de Cl. Zierikzee), en aan deze Commissie opdracht geve 1. het contactpunt te zijn voor de kerken en de predikanten uit de getroffen gebieden, opdat de gees telijke arbeid in die gebieden zoveel mogelijk voort gang moge vinden 2. in verbinding te treden met de betrokken over heidsinstanties 3. idem met het Algemeen Kerkelijk Bureau te Utrecht en daar te informeren naar de bestemming van de in de kerken gehouden collecten 4. de onkosten, aan haar arbeid verbonden, om te slaan over de kerken 5. een beroep te doen op de kerken in Nederland 6. de Zeeuwse kerken te vertegenwoordigen op de vergaderingen, uitgeschreven door de Gen. Evacua- tiedeputaten 7. officiëel contact op te nemen met het Rode Kruis of andere instanties, in verband met de verdeling der ingezamelde goederen 8. zich op de hoogte te stellen van de toestand van de kinderen uit onze kerken, die door de ramp verweesd zijn 9. te informeren bij de Classis Leiden, wat deze precies bedoelde met haar schone geste van het be schikbaar stellen van predikanten uit haar ressort voor de noodgebieden 10. op de c.k. Particuliere Synode uitvoerig te rapporteren over haar arbeid. Br. van Dijke zou gaarne Schouwen-Duiveland, dat zo zwaar werd gehavend, in de Commissie sterker ver tegenwoordigd zien door de benoeming van br. v. d. Berg van Bruinisse. Br. Catsman zag er ook gaarne één of meerdere finantiële experts in benoemd. De Praeses antwoordt, dat het Moderamen gaarne ook br. v. d. Berg in de Commissie ziet opgenomen, in wie zij dan tevens reeds 'n finantiëel expert bezit. Overigens kan de Commissie de vrijheid worden ge geven, zich, zo nodig, ook van andere deskundige hulp te verzekeren. De Synode gaat met de benoeming van deze Com missie accoord en geeft haar de gevraagde opdracht, ja, op voorstel van br. van Dijke, 'n zo ruim mogelijk mandaat om alles te doen wat in haar vermogen is, de getroffen gebieden te helpen. Op voorstel van Ds Veldkamp zal de Synode een herderlijk schrijven doen uitgaan tot de getroffen ker ken in ons gebied, op te stellen door bet Moderamen. Uit elke Classis zal door iemand aan de drukkers der Kerkbode, Firma Littooij Olthoff te Middelburg, mededeling worden gedaan van de adressen der ge- evacueerde abonné s. Aan br. Scheps te Den Haag zal een korte resume van deze vergadering worden gegeven, met het oog op de publiciteit. De Praeses spreekt zijn blijdschap uit over de broe derlijke geest op deze vergadering. Op last der Synode, H. PESTMAN, h.t. 2e Scriba.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 12