GEMEENTE BAARLAND Officiële Berichten s Februari 1953. De Burgemeester der gemeente BaaRLASD verleent vergunning aan: 3<?. t wonende te Baarland £*J 7 terug te keren naar Baarland, daar hij aldaar niet gemist kan werden. Deze vergunning is geldig voor De Burgemeester voornoemd, - 88 - Jw kenmerk: ïnilerwerp Telefoon Nr. 203 (K 1193) Postrekening nr. 66544 t. n. v. de gemeente Baarland. •S Uw brief van Ons kenmerk i i BAARLAND, Datum f oh -W dacgwn KORT VERSLAG van de buitengewone ver gadering der Provinciale Synode van Zee land, gehouden te Goes op 26 Febr. 1953. Dr C. Stam, Praeses der l.g. Part. Synode opent de vergadering, verzoekt te zingen Ps. 62: 1, leest Hebr. 12 vanaf vs. 22 en enkele verzen van Hebr. 13. Op zijn verzoek neemt de vergadering daarna enkele mi nuten stilte in acht ter nagedachtenis aan hen, die uit het midden der Zeeuwse kerken door de watersnood om het leven kwamen. Nadat Dr Stam vervolgens in gebed is voorgegaan, memoreert hij de ellende, die door de ramp is ontstaan en waardoor ook in veie plaatsen het kerkelijk leven is ontwricht. Van meer dan één zijde werd dan ook de behoefte openbaar, om als Zeeuwse kerken samen te komen, opdat men zich eens zou kunnen uitspreken. Alleen rees de vraag Hoe zal dit gebeuren Immers, naar Geref. Kerkrecht is de Synode van 1952 voorbij. Echter, er is een noodtoestand Op normale wijze een extra-Synode samen te roepen, bleek onmogelijk, gezien de toestand in vele gemeenten. Vandaar dan ook, dat deze weg werd gekozen: als'Synode te ver gaderen in de samenstelling van 1952, opdat althans deze ontmoeting plaats kon vinden. Dr Stam vraagt de goedkeuring der vergadering om verschillende broeders als adviserende leden toe te laten en doet mededeling van het voorlopig program ma, zoals hij zich dit heeft gedacht. Hij wekt allen op, zich te sterken in God, naar het woord uit de Brief aan de Hebreen, dat hij bij de aanvang las. God heeft gesproken toen Hij de zee aan 't beven bracht. Dit gaf ons iets te verstaan van het ontzaglijke komen Gods, dat eens zijn zal. Maar, temidden van al wat beweegt, staat het onbeweeglijke Koninkrijk voor ons. Dit moge, meer dan ooit, het ernstige zoeken zijn van onze kerken. Mogen onze Zeeuwse kerken gelouterd uit dit alles te voorschijn treden Hierna leest Dr Stam de presentielijst. Ook de niet- Synodeleden worden verzocht deze te tekenen. Ds Flin terman zal eveneens als adviserend lid de vergadering bijwonen. Er is bij de vergadering geen bezwaar, dat de pers tegenwoordig is. Het Moderamen zal de Clas ses vragen, achteraf deze Synode te approberen. Br. W. van Dijke uit Nieuwerkerk kan zich met ééri en ander geheel verenigen en dankt hartelijk voor de gevoelvolle woorden, ook aan zijn omgekomen zoon gewijd. Er zijn twee ingekomen stukken één van Ds v. Til van Middelburg, die mededeling doet van goederen, die hij voor de slachtoffers ter beschikking heeft, en één van de administratie der Zeeuwse Kerkbode, die gaarne opgave zou hebben van geëvacueerde abonné's. Daarna ontvangen de verschillende Classes gelegen heid, zich uit te spreken over de mate, waarin zij door de ramp getroffen werden. Namens de Classis Axel deelt Ds Pestman mede, dat er hier door meer dan één kerk wel materiële schade is geleden, en soms aanzienlijke, maar dat men, daar nauwelijks over wil spreken. De danktoon domineert, dat men door God zo wonderlijk gespaard werd. Uit de Classis Goes spreekt als eerste Ds Veldhuij- zen van Baarland. In deze gemeente worden gecombi neerde kerkdiensten gehouden met de Ned. Hervorm den. Br. Zandee is met vrouw en kind omgekomen. Oudelande, dat onder deze kerk ressorteert, is prac- tisch geheel geëvacueerd de geëvacueerde leden wor den geestelijk verzorgd door ouderlingen. Dan is het woord aan Ds Koolstra van Kruiningen. Uit hetgeen deze meedeelt blijkt, dat in Kruiningen zelf geen enkele Gereformeerde meer woont en dat het, volgens autoriteiten, nog wel een half jaar kan duren eer terugkeer mogelijk zal zijn. Niet minder dan 13 leden der gemeente vonden de verdrinkingsdood. In andere plaatsen worden contactsamenkomsten ge houden met de verstrooiden. De finantiële toestand der kerk ziet er uiteraard niet rooskleurig uit voor lopig zal Kruiningen wel hulpbehoevende kerk moeten zijn, al zal men doen wat men kan. De vacante kerk van Heinkenszand vroeg Ds Koolstra, de geestelijke zorg der gemeente op zich te willen nemen. Het kerk gebouw is nog tamelijk goed, maar het intérieur is zwaar beschadigd. Ds Heijerman van Wolf aartsdijk, daarna het woord ontvangende, deel mee, dat het verlies van 3 leden der gemeente is te betreuren. Vrijwel alle leden zijn

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 11