Na Brouwershaven gaat het echt spannend worden. Ca enige mogelijkheid om het westen van Schouwen met zijn brede duinenrij te kunnen bereiken is via een leunctmatérge zandweg onderlangs de Greyeiingendi,1 kBr zijn waar nodig' ijzeren platen gelegd om wegzakken te voorkomen. Het vereist behendigheid en wat geluk om in het pikkedonker dit traject van 8km voorbij Scharendijke richting Renesse af te leggen. Links van ons het drooggepompte sompige polder land van Schouwen waar het zoute water met eb en vloed maanden lang heeft gegolfd. Nu nog een sinister mysterie; morgen op de terugweg zal net beter te zien zijn. Nu ben ik e-ïig blij dat we de smalle duinenuitloop westelijk van Renesse bereiken. Het kasteel "Moermont" moet hier ongeveer weer zijn droogevallen. Na Renesse bereiken we via Haamstede het dorpje Burgh waar meneer Lugt voor ons gereserveerd heeft in Hotel "Het V/apen van Schouwen" voor ons vieren, lij zijn de enige gasten. Het is er heel redelijk. Na het avondmaal gidst hotelbaas de Koster ons in mijn auto naar Vesterschouwen waar de Ooster- scheldedijk aansluit bij de Schouwense duinen. Zijn herders hond gaat ook mee in mijn uitpuilende Opel-Olympia. Hij wil er voortdurend uitspringen vanwege alle konijnen die hij in de duinen ziet. Nabij de zee zien wij nog talloze Duitse forten uit de oorlog. Het water is donker en er flitsen meerdere vuurtorenlichten, een bijzonder gezicht. Hierna rijden we nog even naar het droogevallen Burghsluis. saterdag 28 nov. wordt wederom een mooie dag, helder, zonnig en niet 'koud. '.ve rijden vroeg om negen uur in N.O.richting over de Oosterscheldedijk naar de eenzaam overeidstaande fféompetoren. Niet ver daarna komen we bij de Schelphoek waar de dijk fors over een hele lengte op 1 febr.is doorgebrojükn. Het bord Verbodên Toegang hebben we genegeerd want we willen nu juist het een en ander zien van de dijkdoorbraken hier, Ken heeft het dijkgat niet gedicht maar er aan de polderzijde een ringdijk in bijna een halve cirkel omheen aangelegd hetgeen zo zal blijven. De oude dijk is vooral aan de zwakkere binnenzijde sterk en stijl afgekalfd, het asfalt bovenop is afgescheurd. Vandaar dus het lerboden-Toegangebordi Ne ontmoeten de opzichter Loonstra van de Dienst Dijkdichting. Hij brengt ons op een kleine motorvlet naar een vogeleiland dat daar ontstaan is. Niet ver achter de nieuwe ringdijk ligt het zwaar gehavende dorpje Serooskerkedat nog maar kort geleden is drooggevallen.Voer de dijkdichting is gebruik gemaakt van, een, srote en .diversie .kleine caissons om drempels, van steen. Cm twSalr uur rijden we teru- haar ..estersenoüwen waar we eeh uitsmijter eten^feè^-stas cafel-restaurant "Kaatje en Kootje" - van der ^ana*. En we kijken daar ook nog even naar Ce* gestrand Eins schip voor de kust.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 2