- 3 - De mannen, die Jozua in een hinderlaag heeft gelegd, trekken de stad binnen en steken haar in brand. Zó is Ai volkomen versla ge ft We kunnen wel zeggen, dat óók bij de tweede poging om het gat v,- n Ouwerkerk te sluiten, alles op alles is gezet: veel mensen, veel materiaal, geen risico's nemen. Hoe de operatie Vier-maal- Phoenix verlopen is, hoef ik U niet te vertellen. De overwinning is behaald! Nu ia er echter nóg iets. Bij de tweede poging, om Ai te verove ren, hebben Jozua en zijn mannen ten volle gerekend met God. Ook om het welslagen van de sluiting bij Ouwerkerk is gebeden. Dat al le ingenieurs en alle dijkwerkers het gedaan hebben, zou ik niet durven beweren. Dat het gedaan is door velen, die thuis horen in de Vierbannen-polder, staat wel vast. Maar, hoe het zij, de overwinning is behaald. Dat is het heugelij ke feit, waarvoor de fluiten en sirenes loeiden, de klokken luid den. Dat is het heugelijke feit, dat ons allen nog vervult. En nu? Door de radio is herhaalde malen gevraagd, om Zaterdag 7 November de vlag uit te steken. In andere delen van het land is dat gebeurd. Op Nieuwerkerk heb ik niet één vlag gezien, terwijl we onderling daarover toch geen afspraak hadden gemaakt. Zijn we dan niet blij? Natuurlijk wel! Wie zou niet blij zijn, nu de span ning is gebroken, nu het gevaar (althans voor een groot deel) is afgewend, nu nieuwe mogelijkheden zijn geopend. Maar...ar zijn men sen, aan wie wij dagelijks denken. En door een gebeurtenis als van Vrijdagavond worden we des te sterker bepaald bij die honderden, die niet meer kunnen vlaggen. Bij het heugelijke feit, dat wij mochten beleven, passen andere ui tingen. Twee dingen wil ik noemen, vóórdat we tot het voornaams te komen In de eerste plaats: onze waardering voor allen, van hoog tot laag, die zich hebben ingespannen, om de overwinning te behalen. Zeker, geld verzoet de arbeid. Maar het is toch geen kleinigheid om maandenlang van huis te zijn met slechts om de veertien dagen een weekend. En het is toch geen kleinigheid, om 's nachts en bij slecht weer buiten te moeten werken. Laten wij deze mannen niet vergeten. Het tweede; dat het ons goed heeft gedaan, hoe velen in Nederland hebben meegeleefd. Wij spraken van het "vergeten eiland", en in het verleden vaak terecht. Op het ogenblik zijn we niet vergeten. Bij deze belangstelling moet in het bizonder genoemd worden, dat onze Koningin van harte heeft meegeleefd. Dat Zij in de afgelopen maanden ons eiland enige keren bezocht, heeft ons getroffen. Ver daar bovenuit gaat de belangstelling, die Zij toonde, door bij

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 3