3 Terzelfder tijd werd ten behoeve van de coördinatie der hulpverlening contact tot stand gebracht tussen de apparaten, die de Commissaris der Koningin en de Militaire bevelhebber ter beschikking stonden. Van de zijde van de Commissaris der Koningin werden zowel de Provinciale Griffie als de Provinciale Waterstaat in dit contact betrokken, hetwelk ge duurd heeft tot de beëindiging van de militaire bijstand, en dat tot wederzijdse bevrediging heeft gewerkt. De Bevelhebber in de 3e Militaire Afdeling stelde in zijn stafkwartier bureau-ruimte voor het civiele bestuur beschik baar en reserverende een van zijn telefoonaansluitingen voorde hoofdambtenaren van de provincie, die aldaar werkzaam waren. In een stafbespreking werden de maatregelen onder ogen gezien, die het eerst genomen dienden te; worden. Deze maat regelen concentreerden zich op twee punten: het redden van mensen en het stoppen van het opdringende water. Daartoe waren bootjes, zandzakken en militairen nodig. Maatregelen om in de behoeften te voorzien werden uitgewerkt. Teneinde een beter inzicht te verkrijgen omtrent de situatie in de verschillende plaatsen en te kunnen bepalen, waar aan de beschikbaar komende hulp het meest behoefte bestond, heeft de Commissaris der Koningin zich in de ochtend van 1 Februari, in gezelschap van de Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Waterstaat, naar het rampgebied begeven. Van hieruit onderhield hij regelmatig telefonisch contact met de gecombineerde staf te Vught. Ook enkele leden van Gedeputeerde Staten bezochten die dag verschillende van de direct getroffen gemeenten. De omstandigheid, dat de ramp zich op een Zondag af speelde, vormde uiteraard een sterke belemmering bij het verkrijgen van contact met de verschillende autoriteiten en diensten die onmiddellijk bij de hulpverlening ingeschakeld dienden te worden. Hoewel achteraf gebleken is, dat overal veel initiatieven ontwikkeld zijn, belemmerde deze omstan digheid met name het verkrijgen van een juist inzicht in de toestanden van de noden, waarin ogenblikkelijk moest wor den voorzien dan wel, waarin reeds voorzien werd.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 9