17 het water op zich zouden nemen; hierdoor werd het mogelijk, dat de waterstaatsdeskundigen meer aandacht konden geven aan de voorbereiding van en het toezicht op het eigenlijke dijksherstel. Krachtens een beslissing van de regering is de militaire bijstand in algemene zin beëindigd op 17 Februari 1953, des voormiddags om 6.00 uur. Hoewel de hulp, die ons van Italiaanse zijde geboden is, niet gerekend kan worden tot de militaire bijstand, schijnt het hier de plaats daarvan melding te maken. Deze hulp is wel bijzonder waardevol geweest. Gedurende een periode van meer dan een maand heeft een detachement van onge veer 160 brandweerlieden bijstand verleend met geëigend materiaal, vooral in Zevenbergen en omgeving. Later zijn van Italiaanse zijde ook pompen met bedienend personeel beschikbaar gesteld, met wier hulp de droogmaking van de geïnundeerde gebieden beduidend kon worden versneld. III. Herstel van de schade. Anders dan de eerste hulpverlening, die zich voornamelijk op plaatselijk en provinciaal niveau afspeelde, zal het defini tief herstel van de schade in nationaal verband moeten geschieden. Hoewel aanvankelijk gevaar bestond voor een te sterke centralisatie bij de afwikkeling van schadegevallen (bij voor beeld aan gebouwen en huisraad), met andere woorden ge vaar voor een te beperkt gebruik van de decentralisatie mogelijkheden, die ons staatsbestel biedt, is later gebleken, dat dit gevaar is geweken. Een practische decentralisatie werkt tot grote voldoening van de betrokkenen. De rampperiode heeft opnieuw bewezen, van welke eminente betekenis een goed ontwikkeld en goed georgani seerd gemeentewezen is. De plaatselijke autoriteiten bleken over een groot natuurlijk gezag te beschikken en het volste vertrouwen van de bevolking te genieten. Door de gemeente besturen ook formeel in te schakelen bij de uitvoering van

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 23