16 de ramp zich begon af te tekenen, heeft de Bevelhebber in de 3e Militaire Afdeling het personeel van zijn afdeling van bewegingsvrijheid teruggeroepen. Zo spoedig mogelijk zijn de troepen, die beschikbaar kwamen, in de loop van die dag, telkens waar de nood het hoogst was, ingezet. Daardoor werd de commando-voering echter bemoeilijkt en dreigde het overzicht van hetgeen ge beurde en hetgeen gedaan moest worden verloren te gaan. Derhalve heeft de militaire bevelhebber op 3 Februari 1953 een hergroepering van zijn troepen bevolen, in dien zin. dat een aantal vakken werden ingesteld, waarvan de grenzen verband hielden met de waterstaatkundige situatie. In elk dier vakken werd een hoofdofficier met het commando belast; deze hoofdofficieren waren in hun vak belast met het onder houden van contact met de civiele autoriteiten en de water staatsdeskundigen en hadden een aantal organieke onderdelen onder hun bevelen. In elke van de vakken werden voorts geniedetachementen ingezet voor de bediening van boten en vlotten en andere meer technische werkzaamheden. Het is hier de plaats om gewag te maken van de buiten landse miliaire hulp, die wij snel en in ruime mate mochten ontvangen. Reeds in de ochtend van 2 Februari maakten een aantal Amerikaanse legerautoriteiten, die daartoe uit Duits land waren overgekomen, in gezelschap van enige water staatsingenieurs een verkenningsvlucht teneinde de omvang van de ramp en de behoefte aan hulp vast te stellen. Op Woensdag 4 Februari werd de hulp effectief doordat Franse en Amerikaanse genie-eenheden beschikbaar kwamen. Ook van Belgische zijde is militaire bijstand verleend, grotendeels echter in de provincie Zeeland. De Franse troepen hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt in de omgeving van Halste ren en Nieuw-Vossemeer; de Amerikanen met name bij de Sabina-Henricapolder. Voorts was de buitenlandse hulp in het bijzonder doeltreffend door inzet van ducks en helicopters. Met de militaire autoriteiten werd de afspraak gemaakt, dat zij ter beteugeling van het watergeweld met name de zorg voor de bewaking van de „stoplijn", d.i. de binnengrens van

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 22