9 hollandse geëvacueerden zich over deze provincie te ver spreiden. Op 12 Februari werden in deze provincie ongeveer 30700 geherbergde evacué's geteld; dat getal dient te worden verhoogd met omstreeks 3500 intern in eigen gemeente) geëvacueerden, die niet in de telling begrepen waren. Op 20 Februari bedroeg het aantal geregistreerde evacué's nog 26400 en op 6 Maart 20075, waarvan ongeveer 13000 afkomstig uit Zuid-Holland en Zeeland en ongeveer 7000 afkomstig uit de Brabantse rampgemeenten. Het aantal intern geëvacueerden bedroeg op laatstgemelde datum nog ruim 2000. Op grond van deze cijfers schat de evacuatiecommissaris het aantal personen, dat voor kortere of langere tijd in deze provincie zijn woning heeft moeten ontruimen, op ongeveer 30.000. Gelijk reeds werd opgemerkt, moest de onderbrenging van de geëvacueerden op basis van vrijwilligheid geschieden. Dank zij de spontane bereidheid, vluchtelingen op te nemen, heeft die onderbrenging geen ernstige moeilijkheden gebaard. Het aantal aangeboden kwartieradressen, dat op 7 Februari 1953 aan de evacuatiecommissaris bekend was, overtrof verre de behoefte. Dank zij deze bereidheid ook konden de aan vankelijk als noodvoorziening ingerichte massakwartieren, waarmede in 1940 en 1944/45 minder gunstige ervaringen waren opgedaan, binnen enkele dagen worden geliquideerd. Wel is gebleken, dat vele kwartiergevers zich niet vol doende gerealiseerd hebben, dat het verblijf van de vluchte lingen langer nodig zou kunnen zijn dan gedurende enige dagen. Daardoor is vaak kwartiergelegenheid aangeboden en aanvaard, die voor een blijvende onderbrenging minder geschikt is. Nu enig inzicht kan worden verkregen in het aantal evacué's, dat voor een langere periode dan 3 maanden onderdak zal behoeven (dit aantal wordt thans geschat op 3000 Brabanders en 12000 in Noord-Brabant ver blijvende inwoners van andere gewesten), kunnen maat regelen worden genomen om tot een meer verantwoorde onderbrenging van deze evacué's te geraken. Daarbij zal aandacht moeten worden geschonken aan de

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 15