1 j* Een leegstaande Pastorie der Ned Herv. Kerk werd door hei i Rode Kruis Korps ingericht als noodziekenhuis. Er was plaats voor 9 patiënten, bovendien was er een grote verloskamer (8 kinder- ledikanten). Er werden 8 kinderen verpleegd met mazelen, terwijl ook de verloskamer goede diensten heeft gedaan. De verpleging berustte bij de helpsters onder leiding van een gediplomeerde kracht uit Rotterdam. Bovendien zijn verschillende benodigdheden voor het noodziekenhuis door Rotterdam verstrekt. Het Korps is 4 weken gemobiliseerd geweest, STELLENDAM' De catastrophe heeft zich hier zeer snel ontwikkeld. Zondag nacht I Februari om half twee is de eerste alarmering geschied voor een laaggelegen polder, die dreigde, onder te lopen. Deze w erd voor wat betreft de zieken geëvacueerd. Er werd toen nog geen gevaar voor de dorpskom verwacht. Om half drie werd de gehele gemeente gealarmeerd en bijna gelijktijdig stroomde het. water over alle dijken. Men kon de co lonne niet meer verzamelen. Om 3 uur 's nachts was geen verkeer meer mogelijk en om 5 uur bereikte het water zijn hoogste stand, ongeveer 3.25 M. boven het p wegdek. -3 Ongeveer een vijfde van de woningen is cm 12 uur droog ge il komen en de helft daarvan was enigszins bewoonbaar. De rest is wekenlang niet bereikbaar geweest, 's Zondagsmorgens bevonden zich op het enig droge stukje dijk 2 leden van de colonne en dertig burgers. Het eerste werk was vier roeiboten over de dijk te slepen en daarmede de mensen van de meest bedreigde huizen af te halen. Op Zondagavond waren alle beschikbare huizen vol. Er was al leen ijskoud water en geen voedsel, geen geneesmiddelen, geen materiaal voor verzorging van gewonden en zieken; alleen wat melk var» geredde koeien. Van de colonne waren beschikbaar leden en de commandant, Ongeveer 100 mensen zijn toen met enkele vissersvaartuigen naar Goedereede Haven geëvacueerd. Maandag is de Marine van Hoek van 1 ïolland en Hellevoet- sluis met roeiboten gekomen en is het gehele dorp afgevoerd. Directe Rode Kruishulp is in beperkte mate verleent! bij ver wondingen, zenuwtoevallen en ziekenvervoer. Na de evacuatie zijn de colonnecommandant en de secretaris van het Afdelingsbestuur achtergebleven voor de verzorging van enkele openbare diensten, de achtergeblevenen, de later weerge keerde dijkwerkers en voor de ■kberging. Er is gedurende de rampdagen door zeer weinigen zeer veel gedaan. Dit geldt voor burgers, vissers, openbare diensten en voor de colonne, 103

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 1