EXPOSITIE 40 JAAR NA STORMNACHT Bibliofoon start in Zuid-Holland "Decentralisatie van taken moet leiden tot efficiënter bestuur" 5 sjjg ssssbhbbsbsssssb Gemeente NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL OPENBARE RAADSVERGADERING Minister Dales in Nieuwerkerk: Graffiti-spuiters aangehouden Taverna moet hinderwetvergunning hebben i GGmeente NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL IN RAADHUIS NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL Openingstijden Schip in dijk Initiatief [Brandweer WEEK 4, WOENSDAG 27 JANUAR11993 HET KANAAL STREEK - Met ingang van 4 januari hebben de Openbare Bibliotheken van heel Zuid-Holland een telefonische informatielijn geopend. Onder het motto 'Bibliofoon 06-8411: voor elke vraag op elk gebied' kan iedereen met allerlei vragen bij de bibliotheken terecht. Handig als je niet in staat bent om even naar de bibliotheek te lopen of antwoord wilt op een zeer persoonlijke vraag. De Bibliofoon wordt bemensd door een aantal gerouti neerde bibliothecarissen en is opgezet door de Provin ciale Bibliotheekcentrale Zuid-Holland. Voor de beant woording van vragen via de Bibliofoon is een grote hoeveelheid naslagwerken beschikbaar en zijn er aan sluitingen op veel data-bestanden. De Bibliofoon is zestig uur per week bereikbaar. Op werkdagen van 9.00 tot 20.00 uur en zaterdags van 9.00 tot 14.00 uur. Bellers betalen veertig cent per minuut. Voor vragen die niet binnen vijf minuten beant woord kunnen worden, kan de vragensteller terugge beld worden. Meer informatie over de Bibliofoon is ook verkrijgbaar bij de plaatselijke bibliotheek. tijdstip dinsdag 2 februari 1993, 20.00 uur plaats raadhuis, Raadhuisplein 1 Agenda 1. Opening 2. Mededelingen 3. Spreekrecht 4. Vaststelling notulen vergadering 5 januari 1993 5. Ingekomen stukken 6. Invoering afgifte Gemeentelijke Identiteitskaart 7. a. Instelling van een monumentencommissie b. Benoeming leden van een monumentencommissie 8. Evaluatie Verordening "Bestrijding Langdurige Werk loosheid" 9. Vaststelling van voorstellen betreffende het onderwijs a. Aanvraag ex artikel 74 van de Wet op het Basisonder wijs ten behoeve van de Montessorischool 10. Vaststelling van diverse voorstellen a. Voorstel tot instemming districtelijk beleidsplan IJssel en Gouwe b. Verkoop perceel grond gelegen in het bestemmings plan Dorrestein aan Aannemingsbedrijf A. Breur Zn B V. te Zwijndrecht c. Mandatering bevoegdheden in het kader van de reali sering van woningen in de sociale huursector 11. Begrotingen en rekeningen van rekenplichtige instel lingen 12. Comptabiliteit 13. Rondvraag/Sluiting De voorstellen van burgemeester en wethouders inzake bovengenoemde agendapunten liggen tijdens de openings uren van de gemeentesecretarie ter inzage. Spreekrecht Bezoekers van de vergadering kunnen direct na de opening gebruik maken van het spreekrecht, met een maximale spreektijd van 5 minuten. Zij dienen zich vóór maandag 1 februari, 16.00 uur te melden bij de gemeentesecretaris, onder opgave van het onderwerp en de naam. Het spreek recht is beperkt tot de onderwerpen, die zijn geagendeerd. De burgemeester, H.B. van der Goot AANGEVRAAGDE BOUWVERGUNNING c.q. MELDINGEN (artikel 41 W.W.) Sportpark Dorrestein - oprichten oefenruimte D.K.V. Vinkendaal 12 - plaatsen dakkapel VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN c.q. INGESTEMDE MELDINGEN 's-Gravenweg 70 - vergroten woning Op grond van het bepaalde in de Wet AROB is het voor belanghebbenden, alsmede degenen die rechtstreeks in hun belang zijn getroffen, mogelijk tegen deze vergunning(en)/ vrijstellingen bezwaar in te dienen. Bezwaarschriften moeten schriftelijk worden ingediend bij het college van burgemeester en wethouders en wel binnen 30 dagen vanaf donderdag 28 januari 1993 In het bezwaarschrift moet worden aangegeven op welke wijze men meent in zijn belang te zijn getroffen. De burgemeester, H.B. van der Goot COLLECTEROOSTER FEBRUARI 1993. 15 t/m 20 februari St. Hulp aan Iran Raadhuis: Raadhuisplein 1, Postbus 100, 2910 AC, Nieuwerkerk aan den IJssel, telefoon 01803-30300 - fax 30329. De gemeentesecretarie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 12.00 uur. 's Middags gesloten, behoudens afspraak. De afdeling Huisvesting is tevens geopend op dinsdag van 16 00 tot 17.30 uur. De afdeling Burgerzaken is tevens geopend op dinsdag van 16.00 tot 20.00 uur. met het antwoord dat 'het vechten van dorpen tegen de stad eigenlijk heel ouderwets is geworden' en 'dat we (stadsgewest OOR en Groene Hart- gemeenten, red.) er op allerlei gebied samen uit moeten komen'. Regiovorming In het verlengde van dit verhaal lag een ander onderwerp dat de minister van Bin- nelandse Zaken vorige week maandag aansneed en waarop zij overigens ook werd ondervraagd door dezelfde Pouw Hofman: de regiovorming. Uitgerekend op de dag van haar spreekbeurt in Nieu werkerk hadden diverse kranten, waaron der het Algemeen Dagblad en het Rotter dams Dagblad, gewag gemaakt van het voornemen van de minister om 'de pro vincies af te schaffen en op te delen in dertig kleinere regio's'. "Onzin," aldus Dales, die daarna - met redenen omkleed - duidelijk maakte dat een dergelijk plan bij haar niet bestaat. "Financieel is het al helemaal niet haalbaar en in diverse eer der verschenen nota's is slechts sprake van zeven stedelijke gebieden, die terwil- le van het belang van onze economie extra bevoegdheden zouden moeten krij gen," aldus de minister, die vervolgens duidelijk maakte waarom de toekomstige stadsregio die wordt aangeduid als OOR (Overkoepelend Orgaan Rijnmondge meenten) evenveel recht heeft om als zelfstandige eenheid te opereren als bij voorbeeld de gemeente Groningen. In het OOR-gebied wonen meer inwoners en het bestuur heeft zeer veel zwaardere taken dan bijvoorbeeld in Groningen, aldus de minister, die daarmee een lans brak voor de regiovorming rond Rotter dam, waar Nieuwerkerk, Moordrecht en Zevenhuizen-Moerkapelle overigens maar al te graag buiten willen blijven. Zevenhuizenaar Pouw Hofman vroeg de minister dan ook niet alleen te knokken voor OOR, maar ook voor een regio Mid den-Holland en een openhouden van het Groene Hart. De minister was bereid om hem op dit punt 'een hart onder de riem te steken'. "Ik wil het Groene Hart graag bewaren, net als u, maar de Nederlandse economie mag er niet door achteruit gaan," aldus de bewindsvrouw, die eer der op de avond al lovend had gesproken over het Landschapsstructuurplan (LSP), dat door de gemeenten in de Zuidplas- polder is opgesteld om een gezamenlijke visie over de toekomst van het - nu nog - landelijk gebied waarin zij zijn gelegen naar voren te brengen. "Je moet dus zor gen dat de stedelijke gebieden gecon centreerd blijven en zich niet gaan uits trekken over omliggend gebied." MOORDRECHT/GOUDA - Vorige week zijn twee jongeren uit Moordrecht en Gouda aangehouden op verdenking van het aanbrengen van in totaal meer dan tweehonderd graffiti-schilderijen op muren van gebouwen en tunnels in Gouda en Moordrecht. Eén van de ver dachten is een vijftienjarige inwoner van Moordrecht. Hij zou verantwoor delijk zijn voor 94 graffiti-schilderin gen op onder andere de muur van de Goudse schouwburg en winkels, woningen en spoortunnels in zijn eigen woonplaats en in Gouda. Een zeventienjarige Gouwenaar heeft bekend tussen september vorig jaar en zijn aanhouding vorige week 124 schilde ringen te hebben geproduceerd op de muren van het Goudse Stadskantoor, het Verzetsmuseum Zuid-Holland, winkels, bruggen en op lichtmasten. De beide jongeren zijn na het opmaken van een proces-verbaal doorgezonden naar het Buro Halt. Raad van State: NIEUWERKERK A/D IJSSEL - Het bezit van een vergunning om muziek te mogen spelen is niet voldoende voor jeugdsociëteit Taverna om te kunnen blijven functioneren aan de 's-Graven- weg. Sterker: in plaats van over een muziekvergunning moet Taverna beschikken over een hinderwetver gunning die door de gemeente moet worden afgegeven. Dat bepaalde vori ge week de Raad van State naar aan leiding van een zaak die was aange spannen door een aantal omwonen den van Taverna. De jeugdsoos zal dus nu een hinderwetvergunning moe ten hebben om aan alle wettelijke eisen te voldoen. De aanvraag voor die vergunning is inmiddels reeds ver stuurd. De milieudienst Midden-Hol land moet de aanvraag beoordelen. NIEUWERKERK A/D IJSSEL - Decentralisatie van taken van de overheid naar gemeenten moet leiden tot efficiënter bestuur. Dat was vorige week maandagavond het uitgangspunt van minister len Dales van Sociale Zaken tijdens een spreekbeurt in het Ontmoe tingscentrum in Nieuwerkerk. De minister sprak daar voor zo'n honderd toehoorders op uitnodi ging van vijf PvdA-afdelingen uit de regio. "Lokale politiek is van het uiterste belang en zal steeds belangrijker worden. Het lokaal bestuur moet zodanig geordend worden, dat 't herkenbaar is voor de burger en die burger het gevoel van invloed op de eigen omgeving heeft," aldus de minis ter, die niet gelooft in een kosten stijging voor de burger door decentralisatie vanuit het Rijk... Steeds meer overheidstaken, die tot nu toe door 'Den Haag' werden vervuld, worden momenteel overgedragen aan de gemeenten. Gemeenten krijgen daardoor meer zeggenschap. Ze mogen meer naar eigen inzicht gelden besteden. Decentra lisatie noemen we dat. "Decentralisatie is bedoeld als mogelijkheid om de overheid doelmatiger, doeltreffender en democrati scher in te richten," opende minister Dales vorige week maandagavond haar betoog in het Ontmoetingscentrum. "Decentralisatie is noodzaak," aldus de bewindsvrouw. "De overheid is vastgelo pen. Er is sprake van verkokering en burocratisering. Oók bij de rijksoverheid, ik ga dat niet ontkennen." In de laatste drie jaar werd al 8,5 miljard gulden besteed aan decentralisatie van bestuur. "In de hele periode van 1982 tot 1992 was dat maar 1,8 miljard," rekende len Dales voor. "Decentralisatie versterkt de verzorgende taak van de gemeenten. Bij voorbeeld op het terrein van criminali teitspreventie, verslaafdenzorg, volwas senenonderwijs en arbeidsvoorziening," meent ze. Op het gebied van criminali teitspreventie en sociale veiligheid had de minister elders in het land al concrete voorbeelden gezien. Zo wordt in Arnhem onder het motto 'Geef oma de straat terug' door gemeente en instellingen con creet gewerkt aan die sociale veiligheid. "Ik hoef zelf nooit bang te zijn op straat, maar ik besef dat dat tegenwoordig een voorrecht is," onderstreepte ze het belang van dit onderwerp. Herkenbaar en voorspelbaar Meer taken van de rijksoverheid overla ten aan de gemeenten dus. Maar ook met het lokale bestuur is het nodige mis, volgens de minister. Ook daar is sprake van bijvoorbeeld de genoemde burocrati sering. Mevrouw Dales hield daarom vorige week een vurig pleidooi voor het werken aan een lokaal bestuur, dat her kenbaar is voor de burger en waarop de burger ook invloed kan uitoefenen. "Lan delijk sturen van dat proces is vaak niet nodig en dat moeten we ook niet willen," oordeelde de minister. "De overheid, ook de lokale overheid, moet wel voorspel baar zijn om het vertrouwen van de bur gers overeind te kunnen houden," bena drukte ze. "Decentralisatie moet leiden tot efficiënter bestuur," hield ze haar publiek voor. "Minder loketten bijvoor beeld." Decentralisatie is een mooie gedachte, maar voor veel gemeenten is er wel een 'maar' aan verbonden. In praktijk, vinden veel gemeenten, blijkt de decentralisatie van taken nogal eens neer te komen op lastenverzwaring voor gemeenten en haar burgers. Met andere woorden: de gemeenten krijgen wel een aantal taken toebedeeld, maar niet voldoende gelden om die taken te kunnen uitvoeren. Minis ter Dales ging daar vorige week maan dagavond wel op in, maar ontkende eigenlijk dat probleem. "Dat de kosten voor de burger stijgen door decentralisa tie, daar is geen sprake van," aldus de minister. "Immers: decentralisatie leidt tot meer efficiency, dus ik zie dat probleem niet," maakte ze zich daar wat makkelijk af.Tijdens een vragenronde na de pauze wees de Zevenhuizense PvdA-er Pouw Hofman haar echter fijntjes op de situatie waar zijn gemeente Zevenhuizen-Moer kapelle zich voor zag geplaatst bij de Wet Herziening Wegenbeheer. Die wet bete kende bijna het faillissement van Zeven huizen-Moerkapelle dat plotseling het onderhoud van vele kilometers wegen van het hoogheemraadschap en de pro vincie kreeg toebedeeld. Hoezo geen las tenverzwaring door decentralisatie? De minister stuurde hem terug naar zijn stoel Ter herdenking van de waters noodramp 1953 wordt in de hal van het raadhuis van Nieu werkerk aan den IJssel een expositie gehouden. De expositie bestaat uit een weergave van de gebeurtenis sen in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953, zowel op de dijk langs de Hollandsche IJs sel als in de rampgebieden in zuid-west Nederland. Ook wordt op deze expositie getoond, welke maatregelen in het kader van de Deltawet zijn getroffen om herhaling van deze ramp te voorkomen. 1953. Door het schip "De Twee Gebroe ders" in de dijk te varen en zo het ontstane gat te dichten, werd toen ternauwernood een ramp voor dit gebied voorkomen. De expo sitie is onder andere opgezet aan de hand van kranteknipsels, foto's, video, miniatuur van het schip en materiaal gebruikt voor dijkverzwaring. Nieuwerkerk aan den IJssel houdt een spe ciale herinnering aan de watersnoodramp uit De expositie is voor publiek geopend van dinsdag 2 februari tot en met donderdag 11 februari 1993. De openingstijden zijn: werkdagen 9.00 tot 17.00 uur dinsdag 2 en 9 februari 9.00 tot 20.00 uur zaterdag 6 februari 12.00 tot 16.00 uur De herdenkingsexpositie 40 jaar na storm nacht is een initiatief van het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel en het college van dijkgraaf en hoogheemraden van het hoogheemraadschap van Schieland. 1 MIPI IWPRKERX A/D USStL Spouwmuur in brand De Nieuwerkerk- se brandweer moest vorige week dins dag te hulp komen om een in brandge- raakte spouwmuur van een woning aan de Burgemeester Vogelaarsingel te blus sen. Het bleek dat de isolatie in de spouwmuur vlam had gevat. Het begin nende brandje werd snel geblust.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 5