zee en watergolven^ zullen groot geluid geven0" PRIJS VAN DIT NUMMER 50 CENT 18e JAARGANG Nos. 3 en 4 GEÏLLUSTREERD MAANDBLAD 25 van de bruto opbrengst van dit blad is bestemd voor het NATIONAAL RAMPENFONDS i (Luk. 21 25) Hoe menigmaal hebben we de profetische rede van Jezus, zoals we die vinden opgetekend in Matth. 24 (en in de gelijkluidende hoofdstukken in Mark. 13 en Luk. 21), aandachtig gelezen; maar nimmer sprak de zinsnede, die ons op schrift vormt, zo duidelijk tot ons als na het vreselijk gebeuren in de nacht van 31 Januari op 1 Februari jl. In Zijn profetische rede maakt Jezus gewag van geweldige natuurram pen, aardbevingen, hon gersnoden, pestilentiën en ook stormwinden en overstromingen, die te zamen met alle andere rekenen, waarscliuwings- signalen zijn van de na derende wederkomst des Heeren. Ons vaderland werd door onze stoere voorvaderen moeizaam aan het ge weld der zee ontrukt en iedere duim gronds werd met taaie volharding tegen het: bruisende ge weld van het zeewater verdedigd. De Nederlan ders kennen de kracht van stormen en water vloeden, zij hebben hun kracht er tegenover ge steld en het voorrecht mogen smaken om „de lage landen aan de zee" veilig te stellen door het aanleggen van krachtige dijken en zeeweringen. Maar toch heeft de kracht van storm en water ons volk soms parten gespeeld. In de 15e eeuw vond er bijv. een enorme overstro ming plaats, die bekend staat onder de naam: de St. Elizabethsvloed. Door politieke toestan den, zowel binnen- als buitenlandse, was het toezicht op de dijkpn II.M. de Koningin richt woorden van be moediging, troost en vertrouwen tot Haar volk. Het Koninklijk Huis bracht in deze weken weer een treffend bewijs van Zijn sterke en diepgevoelde verbondenheid met het lot van ons land en volk. verslapt. De treurige gevolgen ondervond men op 9 Nov. 1421. Een hevige storm uit het Noordwesten joeg het zeewater diep heL land in en dreef het water der rivieren terug. Het gehele laagland tussen Geertruidenberg en Dordrecht werd over stroomd; 72 dorpen en gehuchten werden door de vloed verzwolgen en slechts vijftig kwamen later weer boven water. In 1570 werd ons land andermaal hevig geteisterd, het was de Allerheiligen vloed, zo genoemd, om dat deze ramp plaats vond op 1 November van dat jaar. Behalve ontelbare huizen en veel vee, kwamen ook dui zenden mensen om. - Eeuwen gingen voorbij, van tijd tot tijd kwamen er nog wel overstro mingen voor, maar ze groeiden niet uit tot nationale rampen. We noemen hier nog de watervloed van Gorin- chem (1809) en de over stromingen in 1916 en 1928. die ons land leis- terden. Steeds weer werden we eraan herinnerd, dat wc woonden in een land. dat aan de zee was ont rukt. Maar we voelden ons veilig achter de be proefde dijken en zee weringen. Wie verwacht te, dat ons land nog eens geteisterd zou worden door een watersnood, als we nu hebben mee gemaakt Het water heeft echter weer eens zijn kracht gemeten met de grenzen, die de mens hem stelde en de kracht van het water- triomfeerde en bracht nameloos leed over een groot deel van ons land. Til één enkele naehl

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 2