RADIO LINKS (vervolg van pag, 132) ancier, die hiermede hebben bewezen in korte tijd een volledig straalzender- net te kunnen oprichten, ondanks de schier onoverkomenlijke moeilijkheden. Later, in de tweede week van Maart, werd dit systeem nog uitgebreid met een verbinding Zierikzee-Haamstede om ook deze geïsoleerde streek uit het isolement te verlossen. De PTT had deze verbinding met behulp van veldkabel provisorisch her steld, maar daar deze veldkabel over de beschadigde dijken liep was de verbinding onbetrouwbaar en werd besloten ook hier radiolinks in te zetten. De kwetsbaarheid van de kabel verbindingen is bij deze watersnood wel gebleken. Het uitvallen van enkele versterkerstations in het draaggolf- telefoniesysteem had tot gevolg dat een gehele provincie geïsoleerd was, en dat men niet eerder dan Dinsdag 3 Februari kon begrijpen welk een catastrophe zich op Schouwen-Duive- land en Tholen had afgespeeld. En zou een vijand van onze kwets baarheid geen gebruik maken? Welke gevolgen het inunderen heeft voor eigen defensie weten we als we denken aan Walcheren in 1944. De vrijmaking van Antwerpen's haven werd door het bombardement van de Walcherse dijken enorm bespoedigd. Als we bedenken dat veel kabels langs hoofdverkeers wegen en dijken lopen, en we letten op de concentratie van kabels op de knooppunten van ons telefoonnet, kun nen we ons de catastrophale gevolgen van bombardementen of sabotage nau welijks" indenken. Ons Luchtverdedigingssysteem, dat voor een groot deel op verbindingen be rust, stelt dan ook als eis over minder kwetsbare verbindingen te beschikken. Zoals de situatie zich thans laat aanzien, zullen deze radiolinks nog weL enkele maanden in de noodgebieden in gebruik blijven tot het tijdstip waarop de PTT haar kabels zover heeft hersteld dat zij zelf weer alle verbindingen kan garanderen. 136

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 2