6 stateerd. De gemeente-politie had een zeer werkzaam aandeel in de velerlei bemoeiingen met de hulpverlening in de eigen gemeente en in de naburige rampgemeenten. DINTELOORD EN PRINSENLAND. In de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 is ten ge volge van de stormvloed en de daarmee gepaard gaande ab normaal hoge waterstand (4.55 N. A. P.) een negental gaten, variërende van 30 m tot 400 m in de buitendijk langs het Volkerak ontstaan. Aangenomen wordt dat dit omstreeks 4 uur plaats vond. Hierdoor werden de Drie Gebroederspolder, Drie Vrienden polder, Kooi- en Carolinapolder, Kleine Carolinapolder en Annapolder geïnundeerd. Omstreeks die zelfde tijd is de Sabina Henricapolder onder de gemeente Fijnaart en Heijningen ondergelopen; enige tijd later liep deze polder over naar de zijde van de rivier de Mark. Er ontstond ook een gat van 100 m in de dijk tussen deze polder en de Mark. Hierdoor trad de Mark buiten haar oevers en werden o.a, de Polder Nieuw- en Oud Beaumont alsmede de Torenpolder, waarin de haven van Dinteloord gelegen is, overstroomd. Dit laatste had om rond 7 uur plaats. Totaal zijn 851 ha in twee etappes, maar telkens in en kele minuten ondergelopen. In de polders langs het Volkerak kwamen 10 boerderijen en 16 arbeiderswoningen, langs de rivier de Mark 1 boerderij, 5 woningen en 1 bedrijfsgebouw onder water te staan en in het dorp 32 woningen en 8 bedrijfsgebouwen. Te 9 uur waren er twee plaatsen in de nu ontstane stop- lijn van het water, die bij een eventuele doorbraak grote ge volgen zouden kunnen hebben, t.w. de dijk tussen de Anna polder enerzijds en de Koningsoordpolder en Mariapolder an derzijds en de dijk tussen de Beaumontpolder en de Oude Prinslandse Polder. Op de eerstbedoelde dijk is terstond een versterking van zandzakken bij de zwakke plaatsen aange-

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 8