S2 Met veel inspanning is het water bij de oude Rijksweg (Dwarsdijk) vanaf de Drie Hoefijzers tot Zevenbergschen- hoek behouden kunnen blijven, alhoewel Zondag en Maan dag vrees bestond voor overstroming van deze en de nieuwe rijksweg, waardoor de Oudlandse polder zou onderlopen en Langeweg en een deel van Zevenbergen gevaar liepen. Alhoewel maatregelen genomen werden om het water bin nen de Royale Polder te houden, mocht dit niet gelukken, omdat op de rijksweg geen barricaden aan te brengen waren. Al was dit gebeurd, dan zou de kracht van het water deze versperring vernield hebben. Men moest zich beperken tot: a. het tegenhouden van het water bij de Dikkedijk; b. het dichtmaken van enkele duikers nabij de Pelikaan, wat ten aanzien van één duiker eerst na enkele dagen met succes plaats vond; c. het dichtmaken van de spoorlijndoorgang in de Schen- keldijkse polder; d. het beschermen van de Dwarsdijk door het aanbrengen van grote hoeveelheden zandzakken (door de militairen de Chinese muur genoemd). Alle andere tevoren gedane pogingen waren vruchteloos. Te ongeveer 7 uur, nadat de Burgemeester zich te Zeven- bergschenhoek door polderbesturen had doen voorlichten, werd aldaar en te Zevenbergen alarm gemaakt. Voor Zevenbergschenhoek werd de evacuatie in de voor middag van 1 Februari gelast. Treinstellen van de N.S. stonden gereed. In de voormiddag verlieten alle vrouwen en kinderen het dorp; terwijl in de namiddag de mannen op eigen gelegenheid en des avonds om 9 uur met een trein van de N.S. vertrokken. Ter bewaking bleven de brandweer en de politie achter. Door de dreiging van het water nabij de oude Rijksweg enerzijds en de duiker nabij de Pelikaan anderzijds liepen Langeweg en de lager liggende delen van Zevenbergen gevaar. Om 5 uur werd evacuatie hiervoor verzocht. Met B.B.A.-

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 84