69 schuwde secretaris-penningmeester van het betrokken water schap naar het bedreigde buurtschap Scharlo gegaan om de toestand op te nemen. De Veerstraat naar dit buurtschap, begon toen reeds onder te lopen. Ofschoon een overstroming hier wel eens meer voor komt, werd toch de indruk verkregen, dat deze overstroming abnormaal was, al dreigde, voor zover te beoordelen viel, voor de bewoners van Scharlo geen direct gevaar. Om een juist inzicht te krijgen heeft de burgemeester ook de toestand bij Vrouwkensvaartse haven (Hooipers) ver kend. Hier bleek, dat ook de polder „Bovenkerk'' (in beheei en onderhoud van het waterschap „Klein Waspik") onder gelopen was en het water over de grote weg Waspik''Waal wijk stroomde. Aldaar was aanwezig de voorzitter van het waterschap „Klein Waspik". In gemeen overleg zijn toen onverwijld de schotbalken bij de loswal van de haven aange bracht. De bewoners der huizen, zijn -voor zover mogelijk gewaarschuwd om maatregelen te nemen ter bescherming van hun woningen tegen overlast van water. Vervolgens is de toestand opgenomen bij het gemaal aan ac 's Gravenmoerse-weg (z.g. Hoge Brug). De toestand bij hei gemaal leek zo niet critiek, dan toch zeer ernstig. Het water van „de Donge" liep over de kade en overstroomde „de Oost' polderen liet gebied van de ruilverkaveling „Het Eenden- nest". Tussen 4.30 en 4.45 uur is de sirene van de brandweer in werking gesteld ter alarmering van de brandweer maar ook van de bevolking. De commandant en de leden van de brand weer waren na hoogstens 8 minuten voor het grootste gedeelte in de brandweer-kazerne present. De burgemeester heeft op dracht gegeven onmiddellijk uit te rukken voor hulpverlening aan de bewoners van Scharlo. Tegelijkertijd werd de Post- commandant der Rijkspolitie gealarmeerd. Inmiddels was de overstroming van de weg bij de Hooipers zeer toegenomen. In het wegdek zou een gat geslagen zijn. Het was evenwel nog te donker om dit te kunnen constateren. Maatregelen werden getroffen om noodvoorzieningen te kunnen treffen. Hiertoe werd ook militaire bijstand gevraagd. Intussen was reeds een

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 71