59 overstroomd. Met geweld sloeg het water over de Pelsendijk; de huizen erlangs waren toen niet meer te bereiken. Om 6.45 uur werd het duidelijk, dat de zeedijk van de Eendracht op vele plaatsen doorgebroken was en dat het water met grote snelheid eerst alleen via de Eendrachtig polder door twee gaten in de Rubeeredijk en vervolgens ook over de Groene dijk de Oude Glimes- en de Rubeerepolder instroomde. Te 6.30 uur was de Kladse- en Koeveringsedijk bezweken, waardoor het water het Westland overspoelde. Omstreeks 9 uur ontving de burgemeester het bericht dat het water de weg Halsterend—Steenbergen te 8.45 uur over een lengte van 1500 m overspoeld had en met kracht liet Oudland binnenstroomde. Aangezien hierdoor Kruislands Polders gevaar gingen lopen werd besloten het z.g. Kruisriool in de Boomdijk onmiddellijk met zandzakken en ander materiaal te dichten en de Boomdijk zelf met zandzakken te verzwaren. Het water was echter aan de Boomdijk niet tegen te hou den en brak Zondag 1 Februari, omstreeks middernacht door tengevolge waarvan de polders Oud en Nieuw Kromwiel onder water kwamen. De volgende doch laatste barrière was de Groenedijk. Het behoud van deze dijk betekende het behoud van de Kruis lands Polders zodat met man en macht gewerkt werd aan deze dijk. Niettegenstaande de Boomdijk overstroomd werd, bleef men doorgaan met het verzwaren van deze dijk met zandzakken, zodat het water eerst Maandag 2 Februari te 4.30 uur aan de Groenedijk kwam. Ofschoon de polder watergang door deze Groenedijk afgedamd werd, werd de waterdruk zo groot dat de damwand met de brug in de Groenedijk wegspoelde op Maandag 2 Februari te 18 uur. zodat nu ook het water de Kruislands Polders binnenkwam, hetgeen de evacuatie van Kruisland noodzakelijk maakte. Dat van de Kruislands Polders slechts de laagst gelegen delen overstroomd werden is te danken aan de navolgende factoren: ■a. het pas gebouwde gemaal van de Kruislands Polders

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 61