56 Graaf Frederiksgorzen, de Prins Hendrikpolder; op Maandag 2 Februari 1953 in de namiddag zijn de Keense Gorzen ondergelopen door het opkomende water in de Keene. Door de Vrijwillige Brandweer, welke middels de sirene is gealarmeerd, werd op 1 Februari des voormiddags om 11.30 uur begonnen met versterkingen aan te brengen bij het gemaal ,,De Eersteling" (op de weg Standdaarbuiten Zevenbergen) ter bescherming van de polder ,,Het Oudland van Standdaarbuiten". Te 15.30 uur werd begonnen met het afsluiten van de sluis in de zgn. Sluisedijk (weg Standdaar buitenTijnaart). Beide punten werden te 21.30 uur nog versterkt, alsmede de sluis bij de Verrehoek (op weg naar Fijnaart in S-bocht). In de nacht van Zondag op Maandag werd nog door een groep militairen gewerkt aan het zgn. Pietersdijlcje tussen de Westpolder en de Manciapolder. Maandag 2 Februari werden deze punten nogmaals gecontro leerd en versterkt, alsmede een sluis op de Nieuwlandsedijk nabij de Hoeve van P. Knook. De bevolking behoefde 's nachts niet gealarmeerd te wor den; Zondagavond te 22.30 uur achtte men de toestand van de polder ,,Het Oudland van Standdaarbuiten" zo critiek, dat de bewoners via de radio werden geattendeerd op een mogelijke evacuatie. Enkele inwoners zijn op eigen gelegenheid geëvacueerd; hun aantal is moeilijk te schatten. Een georganiseerde evacuatie vond niet plaats. Op Zondagavond werd om militaire bijstand verzocht; in de nacht van Zondag op Maandag meldde zich te 1.45 uur een groep van 30 militairen van de Artillerie Kader- school; deze waren behulpzaam bij het dichten van sluizen e.d. Nadien is door de vak-commandant op die plaatsen, waar het nodig bleek, militaire bijstand verleend. De Vrijwillige Brandweer van Standdaarbuiten heeft de eerste hulp verleend en is verder in touw gebleven. Daar naast hebben studenten van de Rijks Middelbare School voor Tropische Landbouw uit Deventer zich zeer verdienstelijk gemaakt in de nacht van Zondag op Maandag 1/2 Februari;

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 58