54 naar veilig gelegen boerderijen in de gemeente overgebracht. Zo spoedig mogelijk heeft de burgemeester opdracht gegeven tot aanvoer van zakken zand, waarvoor direct verschillende vrachtrijders werden ingeschakeld. Militairen plaatsten de zandzakken op de meest bedreigde punten. Nadat de evacuatie van de bewoners en vee van de bedreigde dijken was beëindigd, kon het personeel der vrijwillige brandweer van Sprang-Capelle ook hieraan meehelpen. De aangetaste gedeelten van de dijken werden met zand zakken beschermd. Ook werden zandzakken aangebracht bij openingen in keermuren, terwijl een gedeelte van de te hulp gesnelde militairen en het brandweer- en gemeentepersoneel van Loon op Zand gedirigeerd werden naar het bedreigde punt in de Waspiksedijk, op de grens van Waspik en Sprang- Capelle, bij de zgn. Vrouwkesvaart, waar de dijk gevaarlijk was uitgeschuurd en ingezakt. In de nacht van Zondag op Maandag is ook de situatie aan de dijk tussen Sprang-Capelle en Waalwijk (bij van Heumen) nog zeer kritiek geweest. Zou men niet de beschik king over militaire bijstand gehad hebben, dan ware een dijkdoorbraak zeer moeilijk te voorkomen geweest. Zondag avond laat werd ook de wind iets gunstiger en eerst toen kon men zeggen, dat men de toestand meester was. Veel water stroomde nog de Binnenpolder van Sprang binnen door een sluis onder de Winterdijk. Waarschijnlijk hebben onbevoegden, die de schuif van de sluis wilden slui ten, deze juist open gedraaid. Toen de sluiswachter de schuif wilde sluiten, bleef deze voor nog ongeveer 10 cm openstaan. Maandag, 2 Februari 1953, zijn schotbalken voor de sluis gesteld en is de sluiskom vol gegooid met zandzakken om de schuif af te sluiten. Op Maandag, 2 Februari 1953, is door de politie en militairen een onderzoek ingesteld hoe het was met de bewoners bij het Capelseveer, waarover men Zondag zeer ongerust was geweest doch die men niet had kunnen be reiken. Hier werd alles in orde bevonden. Woensdagmorgen, 4 Februari 1953, kwam het bericht, dat weer met zeer sterke

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 56