53 dijken gebouwde woningen in gevaar. Het over de dijk kolkende water spoelde de grond langs de huizen weg en de fundamenten daarvan werden aangetast. Een huis was 's Zondagsochtends 7 uur reeds gedeeltelijk ingestort en zakte later nog meer ondermijnd nog verder in. Aangezien op de grens van Waspik en Sprang-Capelle de Waspiksedijk vanaf de kruin tot een diepte van gemid deld 0/75 m en ter lengte van 60 m was wegeslagen, kwam -mede als gevolg van het over de Waspikse- en Winter dijk stromende water ook de Binnenpolder van Capelle tot de spoordijk, ongeveer 40 a 60 cm onder water te staan, hier en daar zelfs tot 1,50 m. Ook hier drong het water verschillende huizen binnen. Ongeveer 3/5 gedeelte van de gemeente werd overstroomd. In 91 woningen kwam het water binnenshuis tot een hoogte variërende van 25 cm tot 1 m. Kort na zes uur liet de burgemeester „groot alarm" geven d.m.v. de sirene van de brandweer te Capelle om de bevol king van Waspikse- en Winterdijk te waarschuwen, daar deze groot gevaar liep in de slaap door het water te worden overvallen. Direct werd het brandweerpersoneel voor zoveel nog nodig telefonisch volledig gealarmeerd, waarop de manschappen tegen 7 uur v.m. met de brandweerauto en de bellenwagen arriveerden. Hierop werden de eerste maatregelen getroffen voor red ding van mensen en vee. Te ongeveer acht uur heeft de burgemeester militaire bijstand verzocht. De onderbrenging van de geëvacueerden behoefde niet van bovenaf geleid te worden, daar allen bij familie of ken nissen in de gemeente of naburige gemeenten op eigen ge legenheid onderdak vonden. Op deze wijze zijn geëvacueerd: intern: 207 personen, extern: 19 personen. Na de redding van de mensen kwam het vee aan de beurt. Ongeveer 350 stuks vee (paarden en koeien) zijn

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 55