2 heeft en de electrische stroom bleek te zijn uitgevallen. Omstreeks 8 uur viel ook de telefoon uit. Om half negen was de Rijksstraatweg op 300 m van de Gantelsteeg reeds zodanig overspoeld en versperd door rietbossen en drijfhout dat passeren haast niet mogelijk was. Noch de Karnemelksepolder, waarbij de Kildijk in beheer is, noch de Zuid-Hollandse polder, waaronder de Buitendijk ressorteert, hadden materialen en hulpmiddelen voorradig voor versterking van de dijken of herstel van geslagen gaten, Daarenboven hadden de mannen, toen het water over de dijken begon te lopen, hun handen vol met het reddingswerk. Tevoren had men het gevaar niet voldoende onderkend. De brandweer is, na overleg met de burgemeester, direct begonnen de mensen en het vee uit de polder te halen voor zover de mensen mede wilden. Voorts heeft de burgemeester verschillende personen die daarvoor in aanmerking kwamen gewaarschuwd, onder wie een Heemraad van het Oudland van Altena, zulks in verband met eventueel gevaar van de Maasdijk en Merwededijk. De burgemeester wist toen niet dat 's nachts al aan de Merwededijk was gewerkt. Het kerkdorp Waardhuizen werd in de loop van de dag, gewaarschuwd om te evacueren. De evacuatie verliep vrij vlot. De burgemeester van Wijk en Aalburg zorgde voor voldoende bussen en, voorzover hij er de beschikking over had, voor vee- en vrachtauto's. Voorts werd de beschikking verkregen over vrachtauto's uit Vlijmen, Drunen en Heusden. De leiding der evacuatie heeft de burgemeester in handen gehouden, waarbij hij werd terzijde gestaan door Brandweer, E.H.B.O. en Rode Kruis. In de nacht van Zondag op Maandag te 2 uur waren men sen en vee afgevoerd, voor zover dit nodig was. Juist op tijd, aangezien de weg naar Eethen daarna niet meer was te gebruiken. De telefoonverbindingen te Nieuwendijk vielen 1 Februari 's morgens, omstreeks 8 uur, uit. Almkerk had geen telefo-

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 4