46 De bewoners van de Noordpolder zagen het gevaar aan komen en hadden de tijd om met eigen krachten, bijgestaan door hun knechts have en goed te redden. Ook de bewoners van de Zuidpolder waren gedurende een paar uren nog bereikbaar met wagens en op lieslaarzen. De redding van have en goed had plaats onder leiding van de bewoners zelf met hulp van knechts en vele toegesnelde vrij willigers. Met uitzondering van één boerderij vlak bij de dijk breuk kon zeer veel of alles worden gered. Direct gevaar voor mensenlevens was hierbij niet aanwezig, ofschoon van bedoel de boerderij veel vee verdronken is. Hetgeen voor de Zuidpolder gold, geldt ook voor de Nieuwe Hinkelenoordpolder. Van de bewoners van de Nieuwe Zuid- en van de Vijdt- polder echter was niets bekend. Deze zaten geheel geïsoleerd en tot het dak in het water. Terstond van af 6.30 uur werd telefonisch om assistentie en technische hulpmiddelen (motorboten) gevraagd bij ge meentepolitie van Bergen op Zoom, Garnizoenscommandant aldaar, Corps Commandotroepen te Roosendaal en de Cul tuurtechnische Dienst te Breda, alles tevergeefs, omdat de ramp van grote omvang bleek te zijn. Alleen een paar roeiboten konden verkregen worden van Bergen op Zoom, die opgehaald werden doch niet doeltreffend bleken te zijn bij deze stormwind en stroming. Vervolgens werden pogingen in het werk gesteld om boten in België te krijgen met het eveneens povere resultaat van één roeiboot. Ondertussen echter had het Hoofd van de B. B. een motor bootje van een plaatselijke visser ingezet in de Nieuwe Zuid- polder en in de Vijdtpolder. De bewoners van de 2 boerderijen in de Nieuwe Zuidpolder konden gered worden met dit bootje. De havenmeester echter kon wegens de stroming en de wind niet bereikt worden met de motor en zeker niet met de Belgi sche roeiboot, waarmede ook nog een poging gewaagd werd. Toen de burgemeester tezamen met militairen via Woens- drechtse en Bathse dijken het havenhuis had bereikt, bleken de havenmeester en zijn gezin al door familieleden te zijn gered.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 48