45 Vermoedelijk is terzelfder tijd ook het z.g. Grenspoldertje overspoeld (circa 30 ha). Te circa 5.45 uur is de binnendijk van de Nieuwe Zuidpolder op drie plaatsen doorbroken, waarvan één op Belgisch gebied. Hierdoor werden circa 100 ha, waarop 2 boerderijen, over spoeld. De bewoners konden nog tijdig op de bovenverdieping vluchten. De beide boerderijen hadden wel telefoon doch geen doorverbinding, zodat de bewoners geen alarm konden slaan. Vermoedelijk terzelfder tijd is doorgebroken de binnendijk van de Nieuwe Hinkelenoordpolder, waarvan circa 70 ha op Ossendrechts gebied ligt, nl. tot aan de Agger. Nadat gedurende geruime tijd het water over de binnendijk tussen de Vijdt- en Zuidpolder geslagen had, is deze gebroken te 7 uur, waardoor circa 400 ha werden overspoeld. Door het doorbreken van déze dijk bleef die tussen de Vijdt- en de Noordpolder gespaard. De dijk echter tussen Zuid- en Noordpolder liep tegen de latere namiddag bij het volgende vloedtij gevaar. Door het leggen van zandzakken eerst te circa 18 uur en vervolgens, na wegzakken in de doorweekte kruin, te 4 en 6 uur op 2 Februari, kon deze dijk behou den worden. Tevergeefs werd echter gepoogd, de grote schotloze duiker tussen Zuid- en Noordpolder te dichten, zodat in de loop van 1, 2 en 3 Februari de Noordpolder toch is ondergelopen tot een oppervlakte (onder Ossendrecht) van circa 200 ha. In totaal is alzo circa 1000 ha poldergrond, d.i. precies alle goede grond dezer gemeente, overspoeld met brak water van een vrij gering zoutgehalte. Eerst de bewoners van de Zuidpolder waren in de gelegen heid om te alarmeren, omdat zij bij het ontwaken nog weg kon den komen. Zo werden de burgemeester en de Groepscomman dant der Rijkspolitie op 1 Februari te -6.30 uur ingelicht om trent de toestand. Terstond had alarmering plaats door afkondiging in de kerk, met oproep van alle mannelijke personen, en door het aanzetten van de sirene, waardoor de brandweer in het geweer kwam.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 47