42 De leiding en organisatie van deze georganiseerde evacua tie berustte bij de burgemeester, in nauwe samenwerking met de militaire commandant. De bewoners van de Hoge Dijk zijn geëvacueerd via de Tol, alwaar ook Commandotroepen, benevens militairen van het Garderegiment Jagers en Grenadiers behulpzaam waren bij de evacuatie. Verder werd zowel bij de georganiseerde als bij de ongeorganiseerde evacuatie hulp en bijstand ontvangen van vrijwilligers uit omliggende gemeenten, alsook van studenten, o.a. uit Hilversum. Reeds op 1 Februari om 4.11 uur was elke vorm van communicatie verbroken; op dat moment viel de telefoon uit. De gemeente was alleen bereikbaar met boten. Eerst gedurende de eerste week van Maart kon de telefoonverbinding worden hersteld, zij het dan zeer provi sorisch en nog slechts op enkele punten. De houding van de bevolking was gezien de barre om standigheden voortreffelijk. De reacties op de genomen maatregelen bestonden uit een kalme en afwachtende hou ding. Individueel kwam het voor, dat men de mening uitsprak, dat evacuatie van de bevolking voorshands niet noodzakelijk zou zijn. De evacuatie van het vee leverde vele en grote moeilijk heden op. Aanvankelijk werd het vee door de militairen (vooral Commando's) te voet door het water afgevoerd; later zijn zgn. dukws ingeschakeld. De drinkwatervoorziening bleef slechts intact tot 1 Fe bruari te 4 uur 's morgens; hierin kon niet onmiddellijk wor den voorzien. In de Beciuspolder heeft een 2-motorig militair vliegtuig op Maandag 2 Februari een aantal jerrycans water en een hoeveelheid voedsel afgeworpen. Door de zorgen van het gemeentebestuur van Steenbergen zijn de geëvacueerden uit deze gemeente in het opvangsentrum te Steenbergen voorzien van de noodzakelijke kleding.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 44