40 NIEUW-VOSSEMEER, Nadat de buitendijken, zowel van de Eendrachtspolder als van de Heerenpolder, op Zondag, 1 Februari te circa 3.45 uur waren bezweken en het met geweldige kracht binnen stromende zeewater de eerste slaperdijk (Schenkeldijk, Nieuw Vosmeersedijk en Binnendijk) had bereikt, over spoelde het water al zeer spoedig, nog voor 4 uur, het laagst gelegen gedeelte van deze eerste slaperdijk, n.l. een gedeelte bij de Veerweg. In enkele minuten tijds stonden de Eendrachtspolder en de Heerenpolder geheel onder water. In de dijk van de Eendrachtspolder vielen 2 diepe gaten, lang 15 en 40 meter; in de dijk van de Heerenpolder nabij de Beciuspolder vielen twee gaten van 70 en 10 meter lengte en 2 meter beneden L.W. Doch bovendien vielen vele gaten tot omstreeks maaiveldshoogte, en wel 7 in de dijk van de Eendrachtspolder, lengte variërend tussen 10 en 160 meter en 8 in de Heerenpolder met lengten variërend van 10 tot 65 meter. Spoedig daarop, t.w. kort na 4 uur vielen nabij het dorp Nieuw-Vossemeer twee gaten in de Binnendijk van de Oude Polder, lang 95 en 20 meter, terwijl aan de noordzijde van het dorp, ter hoogte van de Paardenhoek in de dijk van de polder Boerengors een diep gat van 40 meter lengte en een ondiep gat van 68 meter lengte viel. Daarna inundeerden in zeer korte tijd (ongeveer 10 minuten) ook de Nieuw- Vosmeerse polder, alsmede de onder de gemeente Steen bergen gelegen Nieuwe Heipolder, zodat het dorp Nieuw- Vossemeer volkomen geïsoleerd en voor een groot deel over stroomd werd, evenals een aantal in de polders verspreid staande boerderijen. Van de eerste slaperdijk is alleen de Schenkeldijk intact gebleven. Van de gehele gemeente Nieuw-Vossemeer bleef alleen de Beciuspolder en gedeeltelijk het gehucht de Heense molen (d.w.z. dat gedeelte hetwelk gelegen is ten noorden van de rijksweg Steenbergen—Anna Jacoba) vrij van water.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 42