58 vele leden van de R. K. Jonge Boerenstand te Made, die, al dan niet met materiaal als motortrekkers, luchtbandenwagens bij eerste oproep zeer veel hulp hebben verleend bij het dichten van de duiker Hellekantse Dijk en de evacuatie en verzorging van de 1500 stuks vee van Hooge en Lage Zwaluwe en Wagenberg. In het algemeen kan, ook wat betreft de oproep voor vrij willigers voor dakwerkzaamheden, gesteld worden, dat de daarvoor in aanmerking komenden zich onmiddellijk onder de daartoe aangewezen leiding hebben gesteld. Lliteraard zijn ook enkele wanklanken vernomen, voornamelijk onder de jongere mensen (groep 18—-25 jaar), die wel een ongezonde nieuws gierigheid ten toon spreidden, doch weinig bereid bleken direct hulp te verlenen. Gelukkig bleven deze gevallen tot slechts enkele beperkt. Zoals eerder gemeld, is de opname van het voor Made vrij grote getal van ruim 600 evacué's zonder enige drang van bovenaf gebeurd. Tot nu toe worden vrij weinig bezwaren omtrent de lange duur der evacuatie (Made telde op 6 Maart nog 226 evacué's, voornamelijk van Hooge en Lage Zwaluwe) vernomen. Het vee in de zuidelijke Biesbosch, kon in de rampnacht door het ontbreken van enige verbinding met droog gelegen gronden niet afgevoerd worden. Tengevolge hiervan zijn, voor zover bekend, ongeveer 40 stuks vee verdronken. De goedereninzameling gaf een rijk gevarieerde opbrengst te zien, doch was kwalitatief matig. Grote aanvullingen werden ontvangen, eerst rechtstreeks van het Rode Kruis, afdeling Breda, later via het Provinciale Opbouworgaan, waarvan de zwaargetroffen gezinnen in de Biesbosch worden voorzien. Dank zij de voorraad was het eveneens mogelijk alle te Made geëvacueerden van kleding en dekking te voorzien. In verband met het verzouten der voorraden drinkwater in de Biesbosch, werd door de Rijkspolitie te water onmiddellijk de distributie van drinkwater geregeld. Eenmaal in de twee dagen worden alle bewoners van de Biesbosch van drinkwater

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 40