1 Gemeente-gewijs opgesteld verslag betreffende de situatie in elk der door de watersnood 1953 getroffen gemeenten. ALMKERK. Het water dat de gemeente overspoelde kwam in hoofd zaak door het geslagen gat in de Kildijk onder de gemeente Werkendam. Tussen 7 uur en 7.30 uur 's Zondagsmorgens begon de Kildijk op verschillende plaatsen over te lopen. Toen de Kildijk was doorgebroken steeg het water snel en rond 8 uur stond het tot het fietspad langs de Rijksweg Sleeuwijk-Nieuwendijk. Aan de Nieuwendijk liep het water bij de Gereformeerde kerk in een breed front over de dijk. Terzijde van de Christe lijke School echter stroomde het water met kracht op de straatweg aan: hieruit was te concluderen dat de Kildijk moest zijn doorgeslagen. Uit de richting van waaruit de stroom kwam, viel af te leiden, dat het gat moest zijn ont staan in het gedeelte, dat is gelegen in de omgeving van het fort Bakkerskil, onder Werkendam. Omstreeks kwart voor 7 in de voormiddag van 1 Februari was ook de Buitendijk gaan overlopen en ongeveer een uur later sloeg een groot gat in deze dijk ter plaatse waar ge durende de oorlog 1940 1945 een tankval had gelegen. Door dit gat nam de druk van het water op de dijk belang rijk af, zodat andere zwakke plekken van de dijk niet verder werden aangetast, terwijl dit ook gunstig werkte t.a.v. de aan de dijk gelegen woningen. Het water dat door dit gat stroomde ging naar de Bleek- waard, dus richting DussenHank. Eerst des Zondags avonds is een klein gedeelte over de Nieuwendijk gestroomd in de Emmikhovense polder onder Almkerk. De mensen waren allen op de hoogte van de toestand. Velen hadden 's nachts gewaakt. Men heeft nog getracht de klok te laten luiden; dit was niet mogelijk, omdat de klok een electrische luidinstallatie

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 3