36 den in Madese gezinnen opgenomen. Hier heeft zich de bevolking der gemeente van haar beste kant laten zien. Ten aanzien van de vee-evacuatie kan worden aangetekend, dat deze gemeente als opvangcentrum diende voor naar schat ting 1000 a 1500 koeien en paarden uit Hooge en Lage Zwaluwe en Terheijden. Ongeveer 500 beesten zijn te Made gestald, de overige doorgeëvacueerd naar den Hout, Oosterhout, Chaam, Baarle- Nassau, Nieuw Ginneken enz. Alle beesten zijn door de uitmuntende zorg van de sinds 1 Januari te Made gevestigde dierenarts, tegen mond- en klauwzeer geënt. Ook de onderbrenging en voeding geschiedde in samenwerking met de Plaatselijke Bureauhouder en leden der R. K. Jonge Boerenstand. In de loop van de week van 1 t/m 8 Februari zijn de in het opvangcentrum verblijvende evacué's successievelijk terugge keerd naar hun woningen in de Biesbosch en voor zover dit niet mogelijk was, ondergebracht bij particulieren te Made. Te ongeveer 3.30 uur op 1 Februari vielen de telefoonver bindingen met de onderscheidene Biesboschpolders uit. Ongeveer op 8 Februari daaraanvolgende was door de zorg der P. T. T. deze enige verbinding met de buitenwereld overal waar mogelijk hersteld. In de tussentijd is dagelijks contact met de Biesbosch on derhouden door de politieboot te Drimmelen en een aldaar uit Utrecht gedetacheerde tweede politieboot. De verbinding met Hooge en Lage Zwaluwe, anders dan te voet, is verbroken geweest tot de avond van 3 Februari. Toen is door vrijwilligers van Made en militairen (genie) het gat in de duiker aan de Hellekantse Dijk gedicht, waarna eveneens door militairen een bailey-brug over deze duiker is aangebracht. Sindsdien is licht verkeer mogelijk geweest (tot 6 ton). De busverbindingen waren op 16 Maart nagenoeg hersteld. Sedert 2 Februari is militaire hulp verleend. Ook aan de gemeente Hooge en Lage Zwaluwe is in samenwerking met het gemeentebestuur en een ambtenaar van de provinciale

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 38