31 geboden. Daarna werden ze met bussen afgevoerd naar Breda en Oudenbosch, de twee gemeenten waar zich grote gebouwen bevinden. De evacuatie verliep onder politietoezicht en zeer ordelijk. Ouden van dagen en zieken werden door particuliere auto's en taxi's gehaald. In de nacht van 1 Februari heeft de burgemeester het post kantoor te Klundert laten openstellen. Het kantoor van Moer dijk evenwel was niet dan na veel moeite te bereiken en viel later uit. De verbinding met de politie, die zich in de mare chausseekazerne had teruggetrokken, kwam nadien echter weer tot stand. De telefoonverbinding met Noordschans werd niet verbroken. Al spoedig waren militairen van het garnizoen Breda aan wezig nl. soldaten uit de Seeligkazerne en cadetten van de K. M. A. De eerstbedoelde militairen wilden redden op Zon dag, 1 Februari, maar de storm was te hevig. Men had alleen de beschikking over enkele roeiboten, later over verscheidene roeiboten o.a. uit Heusden. Evenwel viel er met roeiboten niets aan te vangen. Motorboten waren niet te krijgen, hoewel daartoe moeite is gedaan o.a. te Rotterdam en Antwerpen. Die dag verkeerde aan de Buitendijk op verschillende boer derijen nog een 50-tal personen in gevaar. De 200 mensen op de Noordschans zaten wel moeilijk wat de voeding betreft, maar verkeerden niet in levensgevaar en zijn het laatst afge voerd. Des Maandags had de K. M. A. enkele motorboten en kon ze personen op de boerderijen uit hun gevaarlijke positie verlossen. Een drietal militairen zijn des Zondags verongelukt; zij trachtten zich, deels door op een perenboom te klimmen, te redden. Toen het water bleef stijgen zijn ze helaas ver dronken. Het Rode Kruis verleende hulp bij de evacuatie door de mensen van koffie te voorzien. Ook individuele vrijwilligers en studenten uit andere plaatsen verleenden goede diensten. De bevolking reageerde zeer kalm en zelfs gelaten op de bevolen maatregelen. Nergens was van paniek sprake. De afvoer van vee mislukte in het oostelijk deel der ge meente, dat dicht bij de Buitendijk ligt, daar een gordijn van

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 33