28 len gewillig opgevolgd. De begrijpelijke tegenzin in evacueren kon met zachte dwang overwonnen worden. De afvoer van vee heeft het verkeer van de militaire hulp colonnes en de aanvoer van zand aanzienlijk belemmerd; de toestand op de smalle weg moet chaotisch zijn geweest; het mag daarom wel een wonder heten, dat er geen noemenswaar dig ongeval heeft plaats gehad. Op vele boerderijen, die lager en niet in de onmiddellijke nabijheid van de hoofdweg gelegen waren, is het vee in de stallen verdronken, naar taxatie meer dan zeshonderd stuks. Afvoer van varkens is niet mogelijk geweest. De vrij snelle aanvoer van kleding heeft in de eerste be hoefte kunnen voorzien, te meer, daar het grootste gedeelte van de bevolking was geëvacueerd. Om dezelfde reden is er geen gebrek geweest aan levensmiddelen. Het uitvallen van drinkwater was een ernstige handicap; op 4 Februari kon de leiding weer gebruikt worden op Hooge- Zwaluwe. Eerst 14 dagen later was dit voor Lage-Zwaluwe het geval. Moerdijk kreeg ook toen weer water, terwijl electri- sche stroom op 6 Maart weer werd geleverd. De regeling van het verkeer was in handen van de inmiddels versterkte politie; alleen noodzakelijk verkeer werd doorge laten, waartoe op enkele punten doorlaatposten werden ge vestigd, waar een vergunning tot het betreden van het nood- gebied werd afgegeven. Het vervoer van zand en andere materialen bracht nog grote schade toe aan de wegen. Er is in deze gemeente slechts één lijk aangespoeld uit Moerdijk, geborgen door de politie en geïdentificeerd. Een en ander gaf geen moeilijkheden. Voor de berging en afvoer van cadavers werden twee ploe gen aangesteld; deze hebben onaangenaam, doch hoogst nuttig werk verricht. Slechts incidenteel wordt nog een cadaver aan getroffen; de stallen zijn echter overal ontruimd. Bij politieverordening werden de maatregelen vastgesteld betreffende het betreden van de gemeente en het vervoeren van goederen uit het rampgebied; een zogenaamde avondklok werd ingesteld en een verbod, zich zonder machtiging in vaartuigen

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 30