27 Hooge-Zwaluwe huis aan huis gewaarschuwd is. In alle ge vallen, behalve in Moerdijk, is de waarschuwing echter eerst gegeven, toen het besef doordrong, dat er iets meer aan de hand was dan erg hoog water. Zondagmorgen 1 Februari werd begonnen met de evacuatie van Lage-Zwaluwe; hierbij verleende de B. B. A, onschat bare diensten. Aanvankelijk wilde een groot deel van de bevolking de ontwikkeling afwachten; met zachte drang van militairen en politie was in de loop van de middag echter vrij wel geheel Lage-Zwaluwe leeg. Tegen 18 uur was ook de evacuatie van Hooge-Zwaluwe voor een groot deel voltooid, juist op tijd, want toen kwam de normale verbinding over de Kerkdijk onder water te staan. De leiding van de evacuatie was in handen van het gemeente bestuur. In Moerdijk geschiedde de evacuatie door middel van vaartuigen. Electriciteit, telefoon- en wegverbinding vielen tegelijkertijd in Moerdijk om 4 uur 's nachts uit. In Hooge- en Lage-Zwa luwe viel in de loop van de morgen de electriciteitsvoorziening uit, terwijl de telefoon om 17.30 uur staakte; om 21 uur viel de druk op de waterleiding ook weg. Op 1 Februari, des morgens om 6 uur, waren er reeds mili tairen ingeschakeld in het reddingswerk; de later op de dag ingezette hulptroepen wisten vele mensen te redden; de voor normaal verkeer onberijdbare Horenhilsedijk (de verbinding tussen Hooge- en Lage-Zwaluwe) werd ondanks gevaar voor instorten gebruikt door G. M. C.-trucks. Het contact en de samenwerking van de commandanten met gemeentebestuur en de gemeente-opzichter was uitstekend. De militairen hebben bovendien veel eigen initiatief ontwikkeld. Door individuele vrijwilligers is uitzonderlijk veel gepres teerd; het betreft echter geen mensen van buiten, doch inwo ners van de gemeente zelf, op wie nooit tevergeefs een beroep is gedaan. Veel moed is door hen, evenals door de militairen, betoond bij de redding van de bewoners van geïsoleerde boer derijen op 1 en 2 Februari. Over het algemeen heeft de bevolking de bevolen maatrege-

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 29