26 In Hooge- en Lage-Zwaluwe bestond in de rampnacht geen bijzondere beduchtheid; men kende het water en vertrouwde op de dijken; op de laagst gelegen plaatsen werden de bewoners wel in de eerste uren van de nacht gewaarschuwd en werd vee en have in veiligheid gebracht. Toen de dijk het om 4 uur bij de Nieuwe Zwaluwe Polder en om 8.30 uur bij Schuddebeurs begaf, liepen de polders aan weerzijden van Lage-Zwaluwe snel onder en bleef practisch alleen de dijk door het dorp boven water, hoewel de golven er overheen sloegen. Toen als gevolg hier van gaten in deze dijk geslagen werden, was Lage-Zwaluwe eveneens volledig geïsoleerd. In Hooge-Zwaluwe kwamen de moeilijkheden later in de morgen van de le Februari; de huizen, die niet op dijkhoogte lagen, stonden ongeveer 6 uur 's morgens al gedeeltelijk onder water, doch de situatie liet zich niet dreigend aanzien tot 10 uur toen de Grote Zonzeelsche Polder volstroomde. Des avonds stroomde ook de Kerkdijk over, was de ver binding met Wagenberg verbroken en stortte de duiker bij de Helkantsedijk in, zodat de gehele gemeente van de buiten wereld was afgesloten. Van de zijde van het gemeentebestuur waren tot 9 uur in de morgen van 1 Februari nog geen maatregelen getroffen, met uitzondering van het beroep op militaire hulp door de loco-burgemeester. Deze hulp was eerst gericht op het redden van in hun huizen achtergebleven personen en het afvoeren van zieken en ouden van dagen uit die gedeelten van het dorp, die per auto niet meer bereikbaar waren. Op 3 Februari begon men aan het herstel van de verbinding. Dit had tot resultaat, dat de gaten in de hoofdweg konden worden gedicht. Het belangrijkste daarbij was het slaan van een noodbrug bij de Helkantsedijk, zodat een verbinding met de buitenwereld voor autoverkeer mogelijk was. Deze maatregelen werden op 2 en 3 Februari getroffen. In Moerdijk heeft de alarmering plaats gevonden door de brandweer en door het luiden van de noodklok. In Lage-Zwaluwe heeft de brandsirene geloeid, terwijl in

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 28