25 Uit de polders, die in de vroege ochtend overstroomd zijn is naar verhouding weinig vee gered. Er zijn ongeveer 700 cadavers geborgen. Teneinde in de eerste behoeften van de rampslachtoffers te voorzien werd in de gemeente zelve een kledinginzameling gehouden. Later werd een ruimere toebedeling van kleding mogelijk toen van allerlei instanties kledingzendingen ont vangen werden. De kwaliteit was in het algemeen matig. De distributie geschiedde door een commissie van vrij willigers. De politie is versterkt tot ongeveer 70 man. Ter regeling van het verkeer in en naar het rampgebied is een voorschrift van politie krachtens artikel 220 der gemeentewet uit gevaardigd. Dit zelfde artikel is gehanteerd teneinde voor tijdige reëvacuatie tegen te gaan. Enige gevallen van plunde ring zijn geconstateerd. HOOGE- EN LAGE-ZWALUWE. De drie kernen van de gemeente, te weten Hooge- Zwaluwe, Lage-Zwaluwe en Moerdijk, werden niet tegelijker tijd door het water overvallen. Reeds om 2 uur in de nacht van 31 Januari op 1 Februari constateerde men in Moerdijk, dat er water over de dijk kwam. Dit wekte aanvankelijk geen ongerustheid; toen echter het water steeds bleef overslaan, ging de brandweer er toe over de bewoners van de laagst gelegen huizen te alarmeren en naar veiliger plaatsen over te brengen. Dit bleek een gelukkige maatregel te zijn geweest, want toen om 3.30 uur de dijk brak, steeg het water zo snel, dat ook in de hoger gelegen huizen de bevolking toevlucht moest zoeken op de bovenverdieping. Tezelfdertijd vielen de lichtvoorziening en de telefoonverbinding uit en was op generlei wijze meer verbinding te krijgen met de buitenwereld. De bewoners waren op hun bovenverdieping geïsoleerd.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 27