21 9e. het fabrieksterrein van de firma's Speyer Brothers en Van de Vijver; 10e. een deel van de bebouwde kom; Het water had een hoogte variërend van 10 centimeter tot 2 meter. Door de overstroming kregen ongeveer 400 woningen water binnen. Geen dezer woningen is onbewoonbaar ge worden. Persoonlijke ongelukken deden er zich niet voor. Het water is op 1 Februari 1953 tot ongeveer 9.30 uur blijven stijgen; daarna is het gaan vallen. De bewoners van de gedeelten der gemeente vermeld onder le t/m 7e moesten worden geëvacueerd naar het hoger gelegen centrum en werden ondergebracht bij particulieren. Deze evacuatie betrof ongeveer 200 personen en had een rustig en ordelijk verloop. Toen het water op 1 Februari 1953, omstreeks 9.30 uur, weer langzaam begon te vallen, kwam in de namiddag van 1 Februari 1953 de gehele bebouwde kom der gemeente Geertruidenberg weer droog. Het gat in de Emmaweg was ongeveer 30 meter lang en ongeveer \]/2 meter diep. Dit had tot gevolg, dat het grote verkeer tussen de gemeenten Geertruidenberg en Made ook na het vallen van het water bleef gestremd. De spoordijk was ten noorden van de Dongecentrale ook op een tweede plaats doorgebroken. De telefoon- electriciteitsaansluitingen, alsmede de drinkwatervoorzieningen zijn intact gebleven. Behoudens bij de reeds vermelde redding behoefde geen militaire bijstand verleend te worden. In de avonduren van 1 Februari 1953 en de daarop volgende nacht en dag (2 Februari 1953), arriveerden in de gemeente circa 900 evacué's, afkomstig uit het zwaar ge troffen kerkdorp Hank. Deze evacué's werden deels ondergebracht bij particu lieren en verder in de Nutsschool, het Parochiehuis, de R.K. Meisjesschool en de cantine van de N.V. Tankfabriek.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 23