19 Opvallend is, dat de dijkdoorbraken zich hebben voor gedaan, waar de dijken omgeploegd waren of zich op het talud mesthopen bevonden. GEERTRUIDENBERG. Op 1 Februari 1953, omstreeks 3.00 uur, deelde de portier van de N.V. Provinciale Noordbrabantse Electriciteits Maat schappij (Dongecentrale)telefonisch aan de postcomman- dant der Rijkspolitie mede, dat tengevolge van doorbraak van de dijk, oostelijk van de Dongecentrale, het fabrieks terrein van de firma Van Baarsen-Bollen onder water was gelopen. Het opkomende snel stijgende water werd aan de noord zijde van het fabrieksterrein tegen gehouden door de spoor dijk. Het gevolg hiervan was, dat een woonkeet en een woonwagen ernstig in gevaar kwamen. Daar de post- commandant, die zich onmiddellijk naar het overstroomde terrein had begeven, wegens gebrek aan middelen, de be woners niet kon redden, waarschuwde hij terstond de militaire Marktkazerne te Geertruidenberg en verzocht de dienstdoende wachtcommandant snelle hulp te willen ver lenen. De postcommandant stelde ook de waarnemend burge meester in kennis van het voorgevallene. Op 1 Februari 1953, omstreeks 4.30 uur, kwam een militair amphibievoertuig bij het voormelde fabrieksterrein; met behulp daarvan kon een gezin, dat in gevaar verkeerde, gered worden. Omstreeks 4.45 uur, brak de spoordijk, die de scheiding vormt tussen de Emmaweg en het fabrieksterrein van de firma Van Baarsen-Bollen, over een lengte van ongeveer 50 meter door, tengevolge waarvan de Emmaweg werd over stroomd. Het water stroomde verder snel in noordelijke richting, hetgeen tot gevolg had, dat eveneens verschillende percelen grond, gelegen ten noorden van de Emmaweg onder water kwamen te staan. Het overstromen van de Emmaweg

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 21