14 Onder leiding van de dijkgraaf van de Heijningsepolder werd getracht de zwakke plek met zandzakken te versterken. In zijn rapport schrijft de burgemeester: „Plotseling zakte het water echter 50 cm, waaruit te concluderen viel, dat elders een dijkbreuk had plaats gehad. Ijlings trokken wij terug met de bedoeling, de bevolking van de Sabinapolder te waarschuwen, en passant de langs de Kraaiendijk wonende mensen meenemend. Bij Fort Oranje wilden wij de polder ingaan, doch het water stond toen al halverwege de dijk. Hieruit valt op te maken, dat de polder in minder dan een kwartier tijd is volgelopen. Een watermuur van 3 a 4 meter verzwolg alles, wat op zijn weg kwam, arbeiderswoningen werden volkomen uit elkaar geslagen, slechts zeer solide boerenwoningen bleven hier en daar nog staan, voor zover het de buitenmuren betrof, de binnenmuren en de inventaris sloegen uiteen, zodat practisch alle bouwwerken in de Sabina-Henricapolder als verloren moeten worden beschouwd. Door de onverwachte doorbraak, niet alleen van de buiten dijken. doch kort daarop ook van de slaperdijken, n.l. de Slobbegorsedijk en zelfs de daarachter liggende Kwartierse- dijk, is het aantal slachtoffers, dat in de slaap verrast werd, bijzonder groot. Voor de bewoners van de Sabina-Henricapolder was er zelfs geen tijd om het dak te bereiken." De doorbraak in de buitendijk van de Sabina-Henrica polder, waarvan de bedreiging tevoren niet voldoende onderkend was, heeft omstreeks 4.30 uur plaats gehad. Daar door zijn deze polder en de Beaumontspolder overstroomd. Kort nadien moet er ook een doorbraak zijn ontstaan in de Slobbegorsedijk (binnendijk), waardoor de Elisabethspolder overstroomde. Ter zelfder tijd heeft ook een dijkdoorbraak plaats gehad nabij het voormalige Fort de Hel, waardoor de Oude Heij- ningenpolder volstroomde. Hoewel de gehele dag pogingen in het werk werden gesteld, de Kwartiersedijk te behouden, zijn deze pogingen

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 16